Jak si postavit na zahradě terasu svépomocí?

10. ledna 2023 ∙ 5 min čtení

Pro pohodlné posezení a grilování na zahradě je nejlepší terasa. Podívejte se, jak si terasu postavit. Zaměříme se na betonové i dřevěné terasy. 

Jak postavit terasu, aby byla funkční a přitom stylová?

Terasa spojená s domem má hned několik výhod. Zvětší obytnou zónu a stačí pár kroků a už jste na zahradě. Jak si terasu postavit a na co nezapomenout, abyste ji mohli využívat nejen v létě?

Kde terasu postavit?

Ideální je, aby terasa opravdu navazovala na obytné prostory a bylo možné chodit dovnitř i ven bez přezouvání. Vhodným místem je prostor kolem dveří vedoucích na zahradu, či francouzského okna. Případně ji lze napojit i na zimní zahradu. Méně komfortním je napojení na hlavní vchodové dveře do domu.

Pokud nemáte vhodné místo přímo u domu, nevadí. I tak si lze postavit terasu, na které můžete relaxovat i pořádat posezení a grilovačky s přáteli. Stačí vybrat místo na zahradě, kam bude terasa nejlépe pasovat. Může to být u dominantního stromu, nebo třeba stávajícího zahradního krbu či ohniště.

Na co si dát při stavbě terasy pozor?

Při výběru místa pamatujte na to, jak se pohybuje slunce během dne a kam bude terasa orientovaná. Povrch pod terasou musí být zpevněný a mírně svažitý. To proto, aby mohla odtékat dešťová voda. Pokud terasa přiléhá k domu, sklon musí jít směrem od domu.

Jak udělat terasu?

Pokud máte vybrané vhodné místo, přichází na řadu otázka, jakou terasu si chcete postavit? Dnes máte na výběr hned několik materiálů: přírodní kámen, beton, dřevo či téměř bezúdržbový dřevoplast. Rozhodujte se tak, aby terasa stylově pasovala k ostatním stavbám, ale i podle ceny a trvanlivosti jednotlivých materiálů.

1. Betonová terasa

Jedná se o betonové dlaždice. Jak položit tuto dlažbu na terasu? Existují dvě možnosti: pokládají se nasucho do štěrkového lože, nebo do litého betonu. Vynikají dlouhou životností, minimální údržbou a vysokou odolností. Na výběr je nepřeberné množství provedení. Betonové dlaždice mohou imitovat dřevo či přírodní kámen, vybrat si můžete z dlažby skládané i plošné. Je to jedna z cest, jak terasu postavit opravdu levně. Betonové dlaždice navíc nevyžadují žádnou péči. Stačí jen jednou za čas zbavit nečistot.
 

2. Dřevěná terasa

Dřevo je ze všech materiálů nejpříjemnější, zvlášť pokud chodíte po terase bosí. Stěžejní je v tomto případě výběr konkrétního druhu dřeviny. Vždy volte jen jeden druh dřeva. Pokud by byly jednotlivé části z odlišných dřevin, mohl by být problém při vysychání a rozpínání, které je u každého dřeva jiné. Pamatujte na to, že terasa je vystavena klimatickému působení a proto vyberte trvanlivější druh dřeva.

 

Terasová prkna by měla mít drážky, které působí protiskluzově a pomáhají s odtokem vody. Na trhu jsou k dostání i dřevěné dlaždice a celé terasové sety. Ty vám ušetří čas při pokládce, protože prkna jsou vybavena západkami. Prkna i dlaždice (velké desky jsou vzhledem k vlastnostem dřeva nevhodné), pokládáme na dřevěný rošt. Ten by měl stát na důkladně udusané zemině vysypané štěrkem. Proti prorůstající trávě pomůže geotextílie.

 

U dřevěné terasy počítejte s náročnější údržbou. Pravidelně se napouští speciálním olejem, který ochrání dřevo před vlhkem, ale i škůdci a slunečním zářením. Důležitá je i pravidelná kontrola terasy.

3. Dřevoplastová terasa

Pokud nechcete věnovat terase a její údržbě příliš času, ideální materiál je dřevoplast. Ten se většinou skládá ze 60 % ze dřeva a ze 40 % z polymerů. Na první pohled ho ale od dřeva jen těžko rozeznáte. Na rozdíl od něj ale výrobci garantují životnost až 25 let. Na výběr máte z nepřeberného množství provedení a barev. Vždy raději volte plné dlaždice, do dutých se může dostat voda a mohou praskat či se drolit.

 

Údržba spočívá jen v čistění terasy. Ideálně dvakrát ročně ji zbavte nečistot, postačí k tomu obyčejná voda.

Propojení bazénu s terasou

Pokud plánujete propojit prostor terasy s bazénem, myslete na již při výběru materiálu a rozvržení velikosti terasy. Vhodnější je v tomto případě materiál odolný proti vlhkosti, jako je dřevoplast či dlažba. Kolem bazénu by měl být dostatek prostoru a nábytek či gril v bezpečné vzdálenosti. Pokud nemáte bazén umístěný hned u terasy, je vhodné na něj z terasy alespoň vidět.
Jak terasu zařídit?

Přemýšlíte, co vše si na terasu dáte? Než se pustíte do zařizování, prostor si rozvrhněte. Kam umístíte gril, krb, nebo ohniště? Bude tu odpočinková zóna s pohodlným zahradním nábytkem? Bude terasa propojená s bazénem? Nesnažte se terasu zahltit doplňky. Pamatujte na to, že stylově a barevně by měla ladit s vybavením domu, zvlášť pokud navazuje na obývací prostor.

Jak zastínit terasu?

Pokud přemýšlíte nad zařízením terasy, jistě si plánujete pořídit nábytek, gril, nebo i zahradní krb. Vhodné zastínění vás ochrání nejen před slunce, deštěm a zvědavými pohledy, ale umožní terasu využívat nejen v létě. Jaké typy zastínění existují?

  • Zastínění terasy: sluneční stínící plachta, vysunovací markýza či pergola (dřevěná či kovová konstrukce)
  • Boční zastínění: srolovací rolety, markýzy, u pergol lze i skleněné zastínění vhodné proti dešti a větru

Už víte, jak bude vypadat vaše vysněná terasa?

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit