Opět je tu zahradníkovo dilema: Co sázet na jaře jako první?

27. března 2024 ∙ 5 min čtení

Ač se to na první pohled nezdá, plánování pro je pro úspěšné pěstování stěžejní. Využijte svou zahradu na maximum a vytvořte si spolu s námi svou strategii, co a kdy sázet. 

Jarní paleta chutí a vůní

Dnes je na trhu nepřeberné množství různých plodin, které si lze na zahradě zasadit. Už to není jen o okurkách a rajčatech. Co si vyberete vy?

Sázíme ovoce, stromky a keře

Jaro je ideální období pro vysazování různých druhů ovocných dřevin a keřů. Po dlouhé zimě se půda zahřála a rostliny se začínají probouzet k životu. Je tak správný čas připravit záhony a vysadit ovocné stromy, keře i jiné drobné plody. 

Jahodníky patří mezi první plodiny, na kterém si na zahradě můžeme pochutnat. Vysaďte je na slunné místo a během sezóny budete pravidelně sklízet šťavnaté a voňavé jahody. Vyplatí se pěstovat různé odrůdy pro delší úrodu.

Rybíz a angrešt jsou nenáročné na pěstování a dají se snadno vysadit z řízků. Rybíz červený, bílý i černý má vysoký obsah vitamínu C.

Z ovocných keřů lze na jaře vysadit také maliny, ostružiny, borůvky a brusinky. Po výsadbě jen občas zamulčujte a budete je moci každoročně sklízet. 

Jádroviny jako jablka, hrušky a kdoule se vysazují nejlépe na podzim. Na jaře je ale ideální doba pro výsadbu peckovin jako jsou švestky, meruňky, broskve, třešně a višně. Zvolte vhodné slunečné stanoviště.

A co třeba kiwi a další zajímavé ovocné druhy? Některé vyžadují speciální podmínky, ale s dobrou přípravou se dají pěstovat i u nás.

Zelenina i bylinky nabízejí pestrý výběr

Na jaře se daří rané zelenině, která potěší vaše chuťové pohárky po dlouhé zimě. Vysaďte špenát, pažitku, cibulku, pór, řapíkatý celer a na záhonech či ve skleníku nechte vyrůst salát, ředkvičky, rajčata, papriky, okurky

Myslete i na voňavé bylinky jako je pažitka, petrželka, libeček, bazalka, máta a kořenovou zeleninu – mrkev, celer, křen, ředkev. Vše je plné vitamínů, minerálů a nezaměnitelné jarní chuti.

Květiny pro voňavou zahradu

Oživte zahradu maceškami, sedmikráskami, violkami, bledulemi, petrklíči a dalšími rozkvetlými trvalkami. Potěší nejen vaše oko, ale i hmyz. 

Co a kdy sázet na jaře?

  • Cibule: Sazečka (malé cibulky) se vysazuje od konce března do dubna. Semena se dají vysévat už v polovině března.
  • Česnek: Sadbový česnek se vysazuje od začátku března do dubna.
  • Raný salát, ředkvičky a hrášek lze sázet již od března. V případě mrazíků pak stačí přikrýt. 
  • Rajčata a papriky: Předpěstujte si rajčata a papriky v únoru a březnu doma na parapetu. Na záhon je vysaďte v květnukdyž už nehrozí mrazy, případně je zakryjte netkanou textilií.
  • Okurky, cukety a dýně: Tyto plodiny sázejte v květnukdyž je půda již dostatečně prohřátá.
  • Mrazuvzdorné bylinky: Tyto bylinky, jako je rozmarýn, tymián, šalvěj a levandule, se dají vysazovat ven už koncem března nebo začátkem dubna.
  • Teplomilné bylinky: Bylinky jako bazalka, koriandr, oregano a petrželka jsou choulostivější na mráz a je vhodné je vysazovat ven až po zmrzlých, tzn. v polovině května.
  • Květiny: Semena letniček se dají předpěstovat doma od února do března. Sazenice se vysazují ven po zmrzlých, tzn. v polovině května.
  • Trvalky se dají vysazovat na jaře (např. pivoňky) nebo na podzim (např. astry).
  • Cibuloviny se vysazují na podzim (např. tulipány) nebo na jaře (např. lilie).
TIP: Pokud si chcete sezonu prodloužit, popřemýšlejte nad pořízením zahradního skleníku. Díky němu můžete začít sázet na jaře mnohem dříve a úrodu pak sbírat ještě dlouho na podzim. 
 

Nezapomeňte na kvalitní pomocníky: zahradní nářadí

Pro práci na zahradě budete potřebovat kvalitní zahradní nářadí, které vám usnadní práci a zpříjemní pobyt venku. Upotřebíte rýč, lopatu, motyku, hrábě, konvičky, nůžky, zahradní hadici a mnohé další. Nezapomeňte na rukavice a klobouk, abyste se ochránili před sluncem a nečistotami.

Tipy pro bohatou úrodu a krásnou zahradu

  • Před výsadbou si připravte půdu: Půdu zryjte, zbavte ji plevele a přidejte kompost nebo hnojivo.
  • Dodržujte rozestupy mezi rostlinami: Na obalech semen a sazenic najdete informace o tom, jaký rozestup je pro danou plodinu ideální.
  • Pravidelně zalévejte: Zalévejte rostliny v ranních nebo večerních hodinách, aby se voda nestačila vypařit.
  • Ochraňujte rostliny před škůdci a chorobami: Pokud se na rostlinách objeví škůdci nebo choroby, je nutné je co nejdříve ošetřit vhodným postřikem.

Protože zahrada je radost

Myslete na to, že zahrada není stále jen dřina a pot. Zahrada by měla být místem odpočinku a relaxace. Vytvořte si na ní útulný koutek s lavičkou, houpací sítí nebo lehátky, kde si můžete vychutnat šálek kávy za zpěvu ptáků a obklopeni vůní kvetoucích rostlin. 

 

Přejeme vám bohatou úrodu!

 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit