Jak postavit zahradní jezírko? Není to nic složitého

21. března 2023 ∙ 5 min čtení

Vodní plocha ve vaší zahradě přiláká nejen mnoho zajímavých živočichů, ale poskytne ideální prostor pro relaxaci a odpočinek. Založit zahradní jezírko navíc není tak složité, jak se může na první pohled zdát.

Máte pocit, že vám na zahradě pořád tak trochu něco chybí? Zahradní jezírko nejen že pozvedne atmosféru vaší zahrady, ale můžete ho využít i pro chov ryb či osvěžení v parných dnech. Navíc je to skvělé místo pro chvilku klidu. Můžete pozorovat vodní hladinu a zdejší bohatý život. Stačí, když si u jezírka uděláte i pohodlné posezení.

 

Kam zahradní jezírko umístit?

Pokud se rozhodujete, kde na zahradě bude nejvhodnější místo právě pro zahradní jezírko, pamatujte na několik věcí:

  • Jezírko neumisťujte pod vzrostlé stromy. Museli byste ho stále čistit od spadaného listí.
  • Jezírko a rostliny či živočichové v něm žijící nemají rádi ostré polední slunce. Ideální je jezírko umístit na jižní stranu domu či chalupy.

Jaký typ zahradního jezírka zvolíte?

Máte vybrané vhodné místo, teď je na řadě výběr vhodného jezírka. Nabízí se několik možností, jak jezírko založit. První a nejjednodušší cestou je zakoupení hotové nádrže. Můžete vybírat z různých tvarů, hloubek a velikostí. Jezírka jsou vyrobena z velmi odolného polyetylenu. Hodí se především pro menší zahrady. Mezi jejich největší výhody patří velmi snadná a rychlá realizace.

Pamatujte na to, že i v případě nádrže budete potřebovat další materiál. Především je to písek na vysypání jámy, aby nádrž byla stabilní. A také dekorativní štěrk a kameny pro umístění kolem jezírka.

Stavba jezírka svépomocí

Tato možnost je ideální pro ty, kteří si chtějí udělat jezírko přesně podle svých představ. Můžete si sami určit, jak bude jezírko velké, členité či hluboké, nebo zda bude mít specifický tvar. Nezapomínejte na jednotlivé zóny, které by jezírko mělo mít. Mokřady, břehy vhodné k osázení, hluboké části. Počítejte však s tím, že stavba jezírka tímto způsobem vás bude stát více času. Základem je vyhloubení odpovídající jámy, která by měla být různě členitá, dle jednotlivých zón jezírka. Jaký je další postup?

  • Označte si obrys jezírka pomocí provázku či písku a naplánujte si jednotlivé zóny (bažina, mělká voda, hluboká voda).
  • Při hloubení jámy mějte na paměti, že by měla být zhruba o 20 centimetrů hlubší, než bude hladina jezírka. Také myslete na vykopání zhruba 15cm příkopu okolo jezírka, kam se spolu s fólií ukládá i geotextílie.
  • Nejprve ale začněte s pískem. Tím jámu vysypte a písek dobře upěchujte. Dává se vrstva zhruba 10 cm.
  • Pod PVC fólii se vkládá geotextilie, která chrání fólii před kořeny rostlin či kameny.
  • PVC fólii, kterou celé jezírko vyložíte, je ideální pokládat při vyšších venkovních teplotách. Je potom lépe tvarovatelná a dokonale se přizpůsobí tvaru jezírka. Rozprostřete ji po celé ploše jezírka. Okraje by měly přečnívat zhruba o 50 centimetrů.

Jak zahradní jezírko čistit?

Do vody sice nasázíte rostliny, které se starají o čistotu vody, ale ani tak se neobejdete bez kvalitní filtrace. Tu vybírejte podle velikosti jezírka (objemu vody) a obyvatel vašeho jezírka. Pokud chováte ryby, myslete na provzdušňovač. S přemnožením řas a sinic vám pomohou UV-C přístroje. Ty vodu dezinfikují bez použití chemie. Jsou proto vhodné i pro citlivé ekosystémy zahradních jezírek.

Bojíte se, že technika kolem jezírka bude působit rušivě? Obavy nejsou na místě. Ani o ní nebudete vědět. Filtrace se ukládá do šachty, provzdušňovače se dnes vyrábějí dokonce i ve tvaru připomínající kámen. Veškerá technika je navíc velmi tichá.

Jak osázet zahradní jezírko?

Rostliny vysazujeme nejen kvůli estetickému dojmu, ale především proto, že se starají o kvalitu a čistotu vody. Než se pustíte do nákupu a sázení rostlin, udělejte si plán. Počítejte s tím, že některé rostliny budou vzrostlejší, jiné menší, pamatujte na druhovou různorodost i barevnost kvetení.

Vodní rostliny sázíme přímo do jezírka, do košů, vaků či sítí se substrátem. Vysazovat můžeme od jara do podzimu. Jaké rostliny pro zahradní jezírko zvolit?

  • Plovoucí: lekníny, stulíky, kalatky, plavín šťítnatý, drobnička bezkořenná, kotvice, tokozelky apod.
  • Ponořené rostliny zajišťující biologickou rovnováhu vody: žebratka bahenní, lakušník vodní, stolíky, rdesty, prustka obecná, vodní mor kanadský
  • Mělčiny: rákos, orobinec, šáchor, škřípinec jezerní
  • Kolem jezírka: kapradiny a rostliny libující si ve vlhku

Zahradní jezírko: vaše osobní oáza klidu a pohody

Pokud si už jezírko žije svým vlastním životem, je načase myslet na zaslouženou odměnu. Váš odpočinek. Ideální je, pokud je u jezírka terasa, kam si umístíte pohodlný zahradní nábytek. Pohovky a lehátka ale můžete postavit i na trávník. Případně proti sluníčku pomohou slunečníky či altány. A pak už nezbývá nic jiného než se kochat vodní hladinou.



Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit