6 kroků, jak zahradu připravit na novou sezonu

10. května 2023 ∙ 5 min čtení

Také už se nemůžete dočkat, až zaboříte ruce do hlíny a pustíte se zase do práce na zahradě? S prvními slunečními paprsky je čas vzít do rukou zahradní nářadí a připravit záhony, skleník, stromy i keře na nadcházející sezonu. 

Užiteční pomocníci: zahradní nářadí

Než se pustíte do samotné práce, raději si překontrolujte, zda máte veškeré potřebné zahradní nářadí a vybavení v pořádku. Některé už nemusí být v dobré kondici a bude zapotřebí pořídit nové, nákup jiného jste třeba zatím nestihli. Co budete potřebovat?


Vybavení se vždy odvíjí od toho, jaký typ zahrady máte (okrasný, nebo užitkový se záhony) a jaké práce obvykle provádíte. Důležitá je i rozloha plochy, o kterou se staráte. Obecně lze nářadí rozdělit na tři základní kategorie: 

  • Ruční zahradní nářadí, jako jsou lopaty, motyčky, hrábě, sekerka, sázecí kolík, kleště, nůžky či rýč. 
  • Zahradní technika – sem patří sekačka na trávu, křovinořez, ale i čerpadlo na vodu, pokud ho využíváte. Dále pak fukar, vertikutátor. 
  • Práci vám usnadní i další pomocníci, jako je například zahradní vozík či kolečko, sudy na vodu, kropáče, nářadí na údržbu zahradního nábytku apod.

6 oblastí zahrady, které potřebují osvěžit

Co si budeme povídat, na zahradě je práce, že člověk kolikrát neví, kam dřív skočit. I proto je důležité udělat si plán a na žádnou z důležitých činností nezapomenout. Jedině se správnou péčí vám bude dělat zahrada radost celou sezonu. Na co se vrhnout?

Trávník

Než se pustíte do prvního sečení, z trávníku odstraňte veškeré nečistoty, jako je popadané listí, větvičky či kameny. Přírodní odpad nevyhazujte, skvěle se hodí do kompostu (tedy kromě kamenů). 


Pokud je trávník již dostatečně vzrostlý, můžete jej posekat. Doporučuje se trávník provzdušnit (lze pomocí vertikutátoru). Zkontrolujte, zda se v trávníku neobjevil mech. Na ten je vhodná zelená skalice a jako prevence křemičitý písek. O několik dní později trávník pohnojte a můžete aplikovat i vápno. Jaro je vhodný čas k dosetí chybějících či řídkých míst. 

Keře a stromy

U ovocných keřů a stromů vás čeká především stříhání. Načasování se odvíjí od okolní teploty, ideálně by ale mělo být do konce března hotové (pokud jsou teploty trvale vyšší než 10 °C). 


Stromy, ovocné i stálezelené keře zbavte suchých či poškozených větví a výhonů. Nezapomeňte ani na půdu okolo. Vytrhejte plevel, provzdušněte zeminu a aplikujte hnojivo. Jarní měsíce jsou vhodné pro výsadbu některých ovocných stromků. Jedná se především o peckoviny, jako jsou meruňky, broskve, třešně či švestky. 

Záhony okrasné i zeleninové

U těch zeleninových je práce celkem snadná. Zeminu pořádně zryjte, zbavte plevele a jiných nečistot, aplikujte hnojivo a rozvrhněte si, kam přijdou jaké rostliny. 


U okrasných záhonů, kde přes zimu spaly trvalky, musíte být více opatrní. Trvalky už by měly být ostříhané. Nyní je na čase úklid záhonů. Vytrhejte plevel, záhony zbavte všech nečistot a nakypřete. Pozor na možné poškození či vykopnutí cibulky. Vyhodit byste měli uhnilé či zmrzlé cibulky – pozor, některé se ale tak jen tváří a přitom jsou v pořádku!

Skleník

Jestliže jste skleník nestihli umýt na podzim, udělejte to na jaře. Zkontrolujte, zda nedošlo někde k popraskání a zda konstrukce drží, jak má. Pokud je to třeba, dovezte novou zeminu, stávající zryjte a pohnojte. Výše popsané platí u skleněných či polykarbonátových skleníků, ale i pařníků.


Efektivní pěstování ve skleníku chce důkladný plán. Některou zeleninu totiž vysazujete brzy z jara a stihne vyrůst, než přijde na řadu sadba letní zeleniny. U jiných druhů by však mohlo dojít ke kolizi. Sadbu si proto rozkreslete na jednotlivé úseky. 

Ostatní oblasti zahrady

Množství práce záleží na tom, jak rozmanitou máte zahradu. Na některé zahrádkáře čeká ještě péče o jezírko či rybníček (čistění, nasazení bakterií), určitě nezapomeňte ani na kompost, který je vhodné přeházet. Čas věnujte i kontrole čerpadla, všech hadic a také nezapomeňte vyčistit sudy a záchytné nádoby na dešťovou vodu. 


TIP: Pokud vám to velikost vaší zahrady dovolí, nechte si na ní i malé zákoutí, kde bude velet příroda. Díky tomu přilákáte na zahradu více živočichů, než když si budete pěstovat jen „golfový“ trávník a pár tújí. 

Zahradní nábytek

A to ještě není vše. Po „živých“ částech zahrady vás čeká i péče o zahradní nábytek. Zvlášť, pokud vlastníte dřevěný, je nutné provést opravy (broušení) a ochranný nátěr či ošetření pomocí oleje. U plastového či kovového zahradního nábytku bude stačit jen důkladné umytí.


Pokud nemáte zahradní nábytek kam uložit, využijte ochranné plachty. Díky nim si ušetříte na jaře spoustu práce a nábytek bude mít delší životnost. 


Máte hotovo? Pak si užijte chvilku klidu v opečovávaném zahradním nábytku a těšte se z nové zahradní sezony.  



Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit