Díky markýze si vychutnáte příjemný stín i soukromí. Aby vám vydržela co nejdéle, je třeba věnovat čas i její údržbě. Víte, jak markýzu vyčistit?
Markýza je užitečným doplňkem pro každý balkon nebo terasu. Poskytuje příjemný stín a ochranu nejen před sluncem, ale i před zvědavými pohledy. Aby vám sloužila co nejdéle, je zapotřebí věnovat čas i její údržbě. Jak na to
Víte, co to markýza vlastně je? Pokud bychom si tento pojem chtěli konkrétněji vymezit, můžeme říct, že se jedná o lehkou konstrukci, která se používá k zastínění oken, na balkonech či terasách. Najdeme ji nejen u rodinných obydlí, ale i nad různými obchody či zahrádkami restaurací, kde v horkých dnech poskytuje příjemný stín, případně chrání zboží před vyblednutím.
Je důležité zmínit, že se jedná především o protisluneční ochranu. Markýzy nejsou konstruovány jako ochrana před vydatným deštěm, silným větrem, mrazem či jinými rozmary počasí. Tyto jevy by ji naopak mohly poškodit. Pokud hledáte více multifunkční stínění, je vhodné zvolit místo markýzy například hliníkovou bioklimatickou pergolu.
Dnes na trhu najdete širokou nabídku markýz. Stačí si jen vybrat takovou, která se nejlépe hodí do vámi zvoleného prostoru:
Markýzy můžeme rozdělit i podle systému otevírání. Obvykle se jedná o ruční ovládání pomocí kliky, nebo existují elektrické markýzy, které obsluhuje motor. Ten lze ovládat dálkově. Některé markýzy disponují i dešťovým či slunečním čidlem.
Na jaře, před a po zazimování, ale i během roku výrobci doporučují zkontrolovat šroubové spoje, klouby ramen a vodicí kolejnice markýzy. Ujistěte se, že v nich nedělá neplechu zapadlé listí, mech nebo větvičky. Dále počítejte s tím, že markýza bude vyžadovat trochu vašeho času: stačí ji občas vyčistit a naimpregnovat.
Textilie, které se používají pro výrobu markýz, jsou vysoce odolné. Většinou se jedná o polyesterové látky vysoké gramáže. Přesto je nutné je občas zbavit prachu, pylu a dalších nečistot, kvůli kterým už nemusí být tak zářivé jako v momentě, kdy jste je poprvé vysunuli.
Textil markýzy je třeba čistit jemným kartáčem nebo vysavačem s nižším výkonem. Ten pomůže odstranit prach a povrchové nečistoty. Některé markýzy jsou omyvatelné, přesto se nejprve pokuste nečistoty odstranit nasucho pomocí kartáče, pokud se nedaří, zkuste slabý mýdlový roztok.
K oplachu používejte mýdlovou vodu o teplotě maximálně 30 °C. Poté smyjte zbytky mýdla a špíny čistou vodou. Vždy nechte markýzu po omytí pořádně oschnout, abyste zabránili vzniku a šíření plísně. Pozor na používání nevhodných čistících a impregnačních prostředků, které by mohly textilii poškodit. Vybírejte ty, které jsou určené pro slunečníky, stany a markýzy. Případně se podívejte do návodu u vaší markýzy, někteří výrobci přesně popisují postup údržby, aby nedošlo k nechtěnému poškození textilie.
Neopomínejte pravidelně čistit ani konstrukci markýzy. K tomu lze použít také mýdlovou vodu a jemný hadřík. Nepoužívejte agresivní či abrazivní prostředky. Pohyblivá místa na konstrukci můžete jednou za čas promazat vhodným olejem.
Pokud chcete, aby markýza odolávala slunečnímu záření, ale i lehkému dešti, naimpregnujte ji. Zvolte speciální vodotěsnou impregnaci, která se používá nejen na markýzy, ale i stany, slunečníky a jiné krycí plachty. Stačí markýzu nastříkat sprejem ze vzdálenosti zhruba 20 centimetrů a nechat přirozeně uschnout.
Přijde vám, že už textilie nebo konstrukce vykazuje značné známky opotřebení? Nemusíte hned vyhazovat celou markýzu a kupovat novou. Mnohdy stačí jen servisní zásah: vyměnit textilii, nebo část konstrukce.
Díky vhodně zvolené markýze si užijete nejen příjemný stín, ale i soukromí. Markýzy mají navíc tu výhodu, že jejich instalace nevyžaduje žádné velké stavební úpravy. Namontovat ji zvládne každý!