Mezi potěšením a frustrací z práce je tenká hranice. To, na které straně se ocitnete, mnohdy závisí právě na správném a kvalitním nářadí.
Možná jen potřebujete složit postel nebo pověsit obrázek, a možná se pouštíte do většího projektu. Tak či tak, základní nářadí, které se vám bude při široké paletě projektů hodit, je stejné.
Ve vyšších otáčkách vrtá, při nižších šroubuje. A pomůže také při dalších montážních pracích. Zdrojem energie je akumulátor, takže se nemusíte trápit s natahováním elektrického kabelu.
Sada oboustranných plochých montážních klíčů by v dílně rozhodně neměla chybět. Kromě plochých existují také očkové, očkoploché, ráčnové, momentové, trubkové, imbusové či speciální klíče.
Šroubováky musí skvěle sedět do ruky, jen tak dotáhnete šroub skutečně pevně. Mezi nejprodávanější patří šroubováky s plastovou rukojetí opatřenou pogumováním. V sadě by měly být různé velikosti. Nejčastěji použijete křížové šroubováky.
Měřidla jsou základem úspěchu, ne nadarmo se říká: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Praktické jsou svinovací metry, ale někdo lépe funguje s dřevěným skládacím metrem. S vodováhou si zase budete jistí, že nestavíce nic nakřivo.
Aby se nářadí, šroubky, matičky a další pomůcky jen tak neválely a vždy jste rychle našli, co potřebujete, sáhněte po plastovém organizéru, třeba v podobě šikovného kufříku. Při výběru se soustřeďte na dostatečné množství přihrádek.
Z nářadí oceníte:
TIP: Pokud máte doma krb, nezapomeňte si pořídit také sekyrku a skládací kozu na dřevo.
Klasickou sekačku jistě znáte a pravděpodobně i máte. Elektrická strunová sekačka se však dostane také na těžce dostupná místa, jako je okolí obrubníků, stromů či keřů.
Velké nůžky umožní zastřihávat živý plot, stromy a keře. Takže zahrada bude stále působit kultivovaně.
Potřebujete převézt zeminu? Vykopat brambory? Něco přesadit? Takzvané kolečko je na všechny tyto práce skvělým pomocníkem. Moderní vozíky jsou multifunkční, lehké a snadno ovladatelné, takže převezete mnohem větší váhu, než unesete – navíc bez bolesti zad.
Aby v záhoncích nebujel plevel a rostlinám se dařilo, pořiďte si na práci motyčku, rýč a lopatku. Na úpravy terénu, hrabání listí a jiné zahradní práce pak oceníte hrábě, vidle a lopatu.
Abyste se vyhnuli škrábancům a vysušené kůži, natáhněte zahradní rukavice. Na podzim můžete sáhnout po silnějším materiálu, který chrání i před chladem a v létě se vám zalíbí lehké prodyšné rukavice. Co se oblečení týče, můžete si vzít staré vyřazené oblečení nebo pořídit speciální pracovní oděv.
Nářadí preferujte z odolných materiálů, v perfektní kvalitě a zpracování – s dobře svařenými spoji a pečlivě upravenými povrchy. Jen takové vydrží několik sezon. Také by mělo sednout do ruky, aby se příjemně drželo i po 2 hodinách práce. Samozřejmostí jsou bezpečnostní prvky a certifikáty.
Raději než po neznámých značkách sáhněte po osvědčených výrobcích nebo si alespoň pečlivě pročtěte recenze. Cena má sice vypovídající hodnotu, někdy je však lepší sáhnout po zlatém středu – ne vždy je nejdražší nářadí zároveň nejlepším.
TIP: Ujistěte se, že výrobce nabízí servis a náhradní díly. Nezapomeňte si také přečíst záruční podmínky, dlouhá záruční doba zpravidla vypovídá o vysoké kvalitě nářadí.
Základem výbavy každého kutila je několik kvalitních kousků, které zvládnou většinu prací. Ať už je vaší vášní práce se dřevem, zahrada nebo jen chcete být připraveni na drobné opravy v bytě, díky kvalitnímu nářadí za vámi zůstane práce, na kterou můžete být hrdí.