Jak na předpěstování okurek? Kompletní průvodce od A až do Ú jako úroda

25. dubna 2025 ∙ 4 min čtení

Chcete mít první čerstvé okurky už na začátku léta? S předpěstováním okurek můžete,začít už brzy zjara a výrazně si tak prodloužit sklizeň. Ukážeme vám osvědčené postupy i vychytávky, díky kterým se vám okurky odmění bohatou úrodou. Ať už jste začátečník nebo zkušený pěstitel, v našem návodu najdete všechno potřebné pro úspěšné vypěstování zdravých a silných rostlin.

Proč se vyplatí předpěstování okurek?

Okurky jsou teplomilné rostliny, které nesnáší ani náznak mrazu. Přímý výsev na záhon proto můžete provést až když se půda pořádně prohřeje – většinou až koncem května. To znamená pozdější
sklizeň a kratší pěstební sezónu. Předpěstováním získáte náskněkolika týdnů.

Kdy začít s předpěstováním okurek?

S předpěstováním okurek začněte 4-5 týdnů před plánovaným vysazením ven. Pokud plánujete výsadbu do pařníku začátkem května, se sazenicemi začněte v průběhu března. Pro výsadbu do vytápěného skleníku můžete začít ještě o něco dříve.

Co budete potřebovat?

● Kvalitní výsevní substrát
● Rašelinové tablety nebo kelímky (min. 8x8 cm)
● Semena vybraných odrůd okurek
● Rosič s rozprašovačem
● Průhlednou fólii nebo sklo na přikrytí
● Teplé a světlé místo (ideálně s přisvětlováním)

Jakou odrůdu si vybrat?

Pro předpěstování jsou vhodné zejména hybridní odrůdy označené F1, které jsou odolnější a plodnější. Pro pěstování ve skleníku volte hadovité typy (Beth Alpha F1, Saladin F1), pro pařník se hodí i kratší  odrůdy (Marketmore, Jogger F1).

Jak na předpěstování okurek krok po kroku?

Začněte přípravou výsevního substrátu. Ten by měl být lehký, vzdušný a přiměřeně vlhký. Ideální je speciální výsevní substrát nebo vlastní směs zahradního substrátu s perlitem. Do připravených nádob vysejte po dvou semenech, která lehce přikryjte substrátem (max 1-2 cm). Optimální teplota pro klíčení je 25-28 °C. Nádoby přikryjte fólií nebo sklem pro udržení vlhkosti a umístěte je na teplé místo. První rostlinky se objeví za 4-7 dní. Po vyklíčení fólii odstraňte a teplotu snižte na 20-22 °C. Jakmile se objeví první pravé listy, ponechte v každém květináči jen silnější rostlinku. Zálivku provádějte opatrně, substrát by měl být stále mírně vlhký, ale ne přemočený. Mladé okurky jsou citlivé na přelití. Rostliny potřebují hodně světla, jinak se vytáhnou a zeslábnou. Pokud nemáte dostatečně světlé okno, použijte přisvětlování. Asi 2 týdny po výsevu začněte s přihnojováním slabým
roztokem hnojiva s vyšším obsahem dusíku.

Přesazování do pařníku

Pařník představuje ideální mezistupeň mezi předpěstováním doma a konečným umístěním ve skleníku. Poskytuje rostlinám optimální mikroklima a chrání je před výkyvy teplot. Sazenice do něj můžete přemístit, když mají 3-4 pravé listy a venkovní teploty se ustálí nad 15 °C. V pařníku mají rostliny dostatek prostoru pro zakořenění a otužení. Díky možnosti regulace větrání je můžete postupně přivykat na venkovní podmínky. Pařník také chrání mladé rostliny před škůdci a poskytuje jim ideální vlhkost.

Přesun do skleníku

Do skleníku přesazujte okurky, když jsou dostatečně silné a teploty stabilně neklesají pod 15°C. Skleník před výsadbou důkladně připravte. Nakypřete půdu, zapracujte kompost a základní hnojivo. Pro okurky je ideální vytvořit vyvýšené záhony, které se rychleji prohřívají.

Nejčastější chyby při předpěstování

● Příliš časný výsev vede k přerostlým, vytáhlým sazenicím.
● Nedostatek světla způsobuje slabé rostliny.
● Přemokření substrátu vede k hnilobě kořenů.
● Přílišné přihnojování může spálit mladé rostliny.
● Nedostatečné otužování před výsadbou ven.

Ochrana před chorobami a škůdci

Mladé rostlinky jsou citlivé na různé choroby, zejména plíseň. Prevence spočívá v dodržování několika zásad:
● Zaléváme ke kořenům, ne na listy.
● Zajistíme dobré větrání.
● Nepřehušťujte výsadbu.
● Při prvních příznacích chorob sáhněte po biologické ochraně.
 
Důležité je také včasné zaštipování postranních výhonů a odstraňování přestárlých listů. U hadovitých odrůd veďte hlavní výhon po šňůře vzhůru a postranní výhony zaštipujte za druhým listem.
Ať už pěstujete pro vlastní spotřebu nebo profesionálně, přejeme vám bohatou úrodu a radost z pěstování.

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit