Jak zazimovat gril po sezóně

20. prosince 2023 ∙ 5 min čtení

Je tu konec grilovací sezony. Aby byl váš gril fit i na tu další, je nutné ho řádně zazimovat. S tím vám pomůže plachta na gril, ale i další vychytávky.

Gril před jeho zazimováním nezapomeňte vyčistit. Poradíme jak na to krok za krokem 

Blíží se zima a s ní přišel čas uložit váš věrný gril k zimnímu spánku. Aby byl příští rok opět připraven k akci, je potřeba se o něj náležitě postarat. Pojďte se podívat, jak gril správně zazimovat.

Zazimujte gril krok za krokem

Plán je jasný: uklidit gril a příští rok ho vytáhnout v takovém stavu, aby stačilo zažehnout a začít opět s oblíbenou kratochvílí. I v tomto případě se vyplatí mít plán a toho se držet, abyste v příští sezoně nezjistili, že jste na něco důležitého zapomněli. 

Na co je potřeba myslet při zazimování grilu?

  • Důkladné vyčištění celého grilu.
  • Kontrola a údržba jednotlivých částí.
  • Správné uskladnění grilu na zimu.
  • Péče o grilovací náčiní a příslušenství.

Jak opravdu důkladně vyčistit gril?

Základem je precizní vyčištění grilu a všech jeho částí. Jen tak se zbavíte zbytků jídla a mastnoty, která by přes zimu způsobila korozi nebo jiné nepříjemnosti.

U plynových grilů věnujte zvýšenou pozornost tryskám a hořákům. Pečlivě je očistěte pomocí kartáče a vysavače, aby byly zcela bez usazenin. Zkontrolujte, zda nejsou nějakým způsobem poškozené, ucpané či uvolněné. V případě potřeby je vyměňte za nové, abyste předešli možným problémům.

Grily na dřevěné uhlí důkladně zbavte zbytků popela pomocí lopatky a smetáčku. Vysajte také prostor pod odkapávací miskou. Grilovací mřížku i odkapávací plech očistěte drátěnkou, případně pomocí ocelové vlny. Nebojte se přitlačit. 

Elektrické grily stačí setřít vlhkým hadříkem s nepěnivým čistícím prostředkem. Nepoužívejte žádné abrazivní čisticí prostředky ani drátěnky, mohlo by dojít k poškrábání povrchu, na který by se pak grilované pochutiny připékaly. 

TIP: Na odstranění mastnoty vyzkoušejte speciální přípravky, které jsou určeny přímo na grily, kamna a trouby. Pomohou vám i s velmi odolnými připečenými kousky. Použijte je nejen na rošty, ale i na celé tělo grilu. Po čištění pak rošt natřete rostlinným olejem, který působí jako přirozená ochrana proti vlhkosti. 

Zkontrolujte gril od shora až dolů

Pečlivě prohlédněte všechny části grilu, zda nejsou nějakým způsobem poškozené či prorezlé. U těsnění dvířek se zaměřte na jejich nepropustnost. V případě nutnosti těsnění vyměňte, aby při grilování unikalo co nejméně tepla. Zkontrolujte také panty dvířek a víka. Pokud jsou volné nebo se zasekávají, dotáhněte šrouby či vyměňte pant za nový díl.

Prohlédněte i rukojeti, madla a ovládací prvky. Uvolněné díly zajistěte, chybějící díly nahraďte, dřevěné části můžete ošetřit speciálním olejem. Zkontrolujte funkčnost všech ovládacích prvků. U grilů s litinovými rošty se podívejte, zda nejsou někde prasklé či zlomené. Poškozené rošty vyměňte, aby jídlo při grilování nepropadávalo.

Kam s grilem přes zimu?

Ideální místo pro uskladnění grilu je suchá garáž, kůlna, zahradní domek či jiný krytý prostor bez přístupu vlhkosti a s možností větrání. Vyvarujte se vlhkých sklepů a prostor bez přístupu vzduchu, kde by mohlo docházet ke korozi. Ideální není ani to, když gril stojí celou zimu venku, případně na terase. 

Vhodné uskladnění

Před uskladněním gril zakryjte ochrannou plachtou, která jej ochrání před prachem, pavučinami a jinými nečistotami. Ideální jsou speciální grilovací plachty na míru danému modelu grilu. Plynové grily uskladněte ve svislé poloze, aby nemohlo dojít k poškození hořáků a trysek. U elektrických grilů odpojte napájecí kabel. Pokud vám zbylo dřevěné uhlí nebo dřevo, nezapomeňte na zimu uklidit i to. Rovněž ho uložte na suché místo, jinak by materiál do sebe nasál vlhkost a nehořel by. 

Nezapomeňte ani na údržbu příslušenství ke grilu

Při grilování obvykle používáte různé náčiní. I to si zaslouží před zimním spánkem vaši péči. Grilovací kleště, obracečky, škrabky a další pomůcky po použití vždy pečlivě očistěte namočením do horké vody s prostředkem na nádobí a následně setřete. Na náčiní z nerezové oceli můžete také nechat působit speciální prostředek na leštění nerezu, který mu vrátí původní lesk. Po usušení grilovací náčiní uložte na suchém místě, nejlépe v originálních obalech, krabicích či pouzdrech. 

 

S trochou péče a díky pravidelné údržbě vám gril bez problémů vydrží mnoho grilovacích sezon. Nezapomeňte ho pořádně vyčistit, zkontrolovat všechny součásti a správně uskladnit. Pak už nezbývá nic jiného, než se těšit na jaro, kdy s prvním sluníčkem mnoho nedočkavců vytahuje už i své grily! 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit