Jak dobře a rychle vyčistíte svůj gril?

22. března 2023 ∙ 3 min čtení

Koho by nebavilo grilování, že? Úklid po něm je ale jiná. Do čistění grilu se nikomu moc nechce. Často na nás čekají připáleniny, mastnota, nemluvě o popelu. Pojďme se podívat, jak efektivně vyčistit plynové a ostatní grily.

Gril čistěte po každém použití

I když se nám do toho vůbec nechce, doporučuje se gril vyčistit po každém použití. A na konci sezony, kdy se blíží zazimování grilu, si dejte s pulírováním pořádně záležet. Jen tak bude gril na další sezonu připraven. Pamatujte na to, že správnou údržbou zvyšujete životnost grilu a vyhnete se riziku, že by připravené potraviny mohly být třeba i zdravotně závadné.

Co k čistění budete potřebovat? To záleží, jaký typ grilu používáte:

Jak vyčistit plynový gril?

Plynové grily mají často jednu velkou výhodu. Můžeme je čistit takzvanou pyrolýzou. Ta zbaví rošt nečistot díky vysokým teplotám. Z připálenin a mastnoty se stane jemný popel, který už stačí odstranit drátěným kartáčem. Poté vypněte přívod plynu a odstraňte nečistoty z roštu. Když gril vychladne, vyjměte rošt, mřížku a hořáky a vše buď omyjte, nebo nechte odmočit. Potom očistěte gril z vnějších stran. Především u nerezových grilů si dávejte pozor na to, jaké hadříky i přípravky používáte. Musí být extra šetrné, aby nepoškrábaly povrch nerezu. Nezapomeňte gril vysušit a všechny části nechat dokonale oschnout.

Jak vyčistit gril na dřevěné uhlí?

Na rošt grilu na dřevěné uhlí je ideální drátěný kartáč, který zbaví rošt nečistot mechanickou silou. Pokud jsou opravdu připálené, je nejlepší namočit rošt do mýdlové vody a nechat odmočit. Pomocí houbičky pak půjdou nečistotu snadno dolů. 

Jestliže se chcete pustit do čištění vnitřku grilu, nechte ho nejprve pořádně vychladnout. Po každém grilování vysypte popel a uhlíky do kovového kbelíku a vyhazujte opravdu až tehdy, když jste si jistí, že už v něm není ani kousek žhavého. Případně můžete použít speciální vysavač určený přímo na popel. Vnitřek grilu můžete vzít škrabkou, kartáčem či vlhkým hadříkem. Nezapomínejte omýt ani vrchní víko grilu, aby se neucpávaly průduchy.  

Jak vyčistit elektrický gril?

V případě elektrických grilů vás čeká asi nejméně práce. Nečistoty odstraňte speciální škrabkou, která je určená na povrch grilů. Nepoužívejte hrubou sílu, ani kovové předměty na teflonové povrchy. Nezapomeňte vyčistit i nádobu na odkapávající olej a drobky. Jestliže chcete dodat elektrickému grilu trochu lesku, stačí, pokud do mýdlové vody přidáte maličko octa a směsí pak gril umyjete. Nechte jednotlivé kusy dobře oschnout a pohlídejte si, aby nedošlo k navlhčení elektrických částí.

TIP: Nezapomínejte na šikovné pomocníky. Dnes již existuje celá řada čističů na gril, které se dají použít nejen na připáleniny a mastnotu, ale i na ošetření nerezu, smaltu či například litiny. Díky péči vám pak gril vydrží o to déle ve skvělé kondici.Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit