Jak správně založit trávník?

10. ledna 2023 ∙ 3 min čtení

Trávník je základem každé zahrady, dodává jí jas i upravený vzhled. Především majitelé novostaveb řeší, jak správně nový trávník založit a pečovat o něj. Podívejte se na správný postup.

Jak zasít trávník?

Dnes existuje hned několik možností, jak přistoupit k zakládání trávníku. Obvykle trávník zakládáme pomocí výsevu semen. Další možností je položení pruhů již předpěstovaného trávníku ze speciálních travních školek. Tato metoda je velmi rychlá, trávník můžete zatěžovat již po několika týdnech. Na druhou stranu je tato varianta finančně mnohem náročnější. I proto se tentokrát zaměříme na tu dostupnější možnost:

Založení trávníku svépomocí: výsevem

Jedná se o nejčastější způsob založení trávníku. Než se pustíte do práce, je dobré si zodpovědět otázku, jaký druh travní směsi zvolíte. Rozhodujte se podle nároků, které na trávník budete mít. Má být pouze okrasný, nebo musí vydržet pravidelnou zátěž? Jedná se o slunné, nebo stinné stanoviště? A jakou půdu na zahradě máte? Po výběru vhodné travní směsi se můžete pustit do samotného zakládání trávníku. Jak na to?

  • Příprava půdy pro trávník. Půdu je nutné před setím řádně prokypřit. Použijte zahradní kultivátor.
  • Poté následuje srovnání půdy. Tu pomocí hrábí urovnejte a nechte alespoň 2 týdny odpočívat.
  • Během této doby můžete aplikovat hnojivo a zbavit se plevele, který opět klíčí.
  • Půdu srovnejte pomocí zahradního válce.
  • Můžete se pustit do výsevu. Na jeden metr čtvereční počítejte zhruba 20 až 25 gramů osiva.
  • Na malých plochách osivo můžete vysévat ručně. Aby bylo rozložení rovnoměrné, pomocí provázku si pozemek rozdělte na jednotlivé části. U větších ploch volte secí strojek.
  • Poté opět použijte zahradní válec k zatlačení semen do země. Jedině tak mohou klíčit a nemusíte se bát, že vám je všechny vyzobou ptáci.
  • Zalévání trávníku. Nově vysetý trávník zalévejte pravidelně (ideálně vzhůru zvednutou hadicí, aby nedocházelo k vymývání semen). V zalévání pokračujte i tehdy, když osivo vyklíčilo. Nikdy by nemělo zcela zaschnout.
  • prvním sekáním trávníku počkejte, až bude trávník vysoký více než 10 centimetrů. I tak sekejte opatrně, kořeny ještě nemusí být zcela uchycené. Doporučuje se sekat kosou, nebo srpem.
  • Kdy prvně hnojit trávník po jeho zasetí? Protože jste použili hnojivo při výsevu trávy, nemusíte s hnojením chvátat. Bohatě bude stačit po prvním sekání.

Kdy trávník zasít?

Říkáte si, kdy je nejvhodnější doba výsevu travního semene? Vybrat si můžete mezi dvěma termíny: na jaře a na podzim. Ideální je vysévat zhruba v dubnu či květnu, případně na konci srpna a v září. Termíny chápejte orientačně. Vždy záleží na tom, jaké ten rok panuje počasí. Pro výsev je důležité, aby byla dostatečná vlhkost (dešťové srážky) a teplota. Kromě toho záleží i na poloze daného místa a nadmořské výšce. Také počítejte s tím, že trávník potřebuje čas, aby vzešel a trvá dlouho, než po něm budete moct chodit. I proto se jako více praktické jeví podzimní termíny výsadby.

Trávník vhodný pro posezení na zahradě

Pokud plánujete na trávník umístit posezení a zahradní nábytek, vyberte si zátěžovou travní směs. Ta snese pobíhání dospělých, dětí, ale i zvířecích mazlíčků a vydrží i nějaké to relaxační sportování. Navíc se v případě poškození trávník rychleji regeneruje. Na takový trávník můžete umístit různé zahradní křesla, lavice či stoly. A pokud si chcete udělat svůj odpočinkový koutek, skvěle vám poslouží houpací závěsné křeslo, které můžete umístit i na travnatou plochu díky speciálnímu podstavci.

Rada na závěr? Výsadbu se nesnažte uspěchat. Pokud toužíte po anglickém trávníku, který vám budou všichni závidět, dopřejte mu čas vyrůst. Uvidíte, jak pozvedne vaši zahradu.

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit