Na co všechno můžete na své zahradě využít zahradní domek? Inspirujte se!

7. března 2023 ∙ 5 min čtení

Co si budeme povídat, úložných prostor není nikdy dost. A pokud máte zahradu, platí to dvojnásob. Kam uskladnit nářadí, sekačku, gril, případně i dřevo a další vybavení? Řešení nabízí zahradní domek. Jak vybrat ten správný právě pro vaše potřeby?

 

Zahradní domek nejen na nářadí

Pořádek je fajn mít nejen v domě, ale i na zahradě. Věci uložené pod pergolou či v koutech zahrady působí rušivě a kazí dojem z jinak krásné zahrady. Pokud přemýšlíte, kam nejlépe uskladnit věci, ideální volbou je zahradní domek. Uschováte do něj nejen zahradní nářadí, sekačku, ale i dřevo, nábytek, kolo, dětské hračky a jiné drobnosti, které je lepší uklidit nejen na zimu. 

Uskladnění ale není jediný způsob, jak zahradní domek využijete. Větší modely vám poskytnou například místo pro dílnu, přípravu jídel na grilovačku, ale posloužit můžou i jako dětský domeček na hraní. Vybrat si můžete i zahradní domek sloužící jako garážové stání. 

Jaký zahradní domek zvolit? 

Typy zahradních domků, se kterými se můžete na současném trhu setkat, se liší svými rozměry, použitými materiály, designovým i barevným provedením. Jak tedy vybrat ten pravý, aby splňoval vaše požadavky? Řiďte se několika kritérii:

  • Velikost domku. Ta by se měla odvíjet od toho, jak velký prostor máte k dispozici a co všechno plánujete uskladnit, případně pro jaký účel domek budete využívat. Ty nejmenší zabírají plochu jen kolem jednoho metru čtverečního, na uskladnění zahradního nářadí si vystačíte s domkem přibližně 4 m2. 

Do největších domků zaparkujete auto a uložíte vše potřebné. Ty mohou mít plochu až 25 m2. Jen pozor na to, že pokud přesáhnou tuto zastavěnou plochu, je nutné zajistit si stavební povolení. 

TIP: Nejste si jisti? Tak si to nakreslete! To máte: sekačku, kolečko na trávu, plastové zahradní židle, rýče, lopaty, pytle se substrátem, dřevo... Odhadněte velikost a vše si načrtněte. To vám pomůže si ujasnit, kolik místa budete potřebovat a jak budou věci v domečku uložené. Pokud se v něm chcete pohodlně pohybovat, nezapomeňte si pohlídat i výšku domku. 

  • Materiál. Domky se vyrábějí z kovu, plastu a dřeva. Každý z těchto materiálů se vyznačuje jinými vlastnostmi. Jedná se nejen o životnost a údržbu, důležité je vybírat domek tak, aby zapadl do celkového rázu zahrady. Pokud v ní převládají dřevěné prvky, zvolte dřevěný... U všech třech variant můžete vybírat různé barevné provedení. 

Dřevěný zahradní domek

Dalo by se říci, že se jedná o nejluxusnější variantu zahradního domku. Dřevo nabízí veškeré výhody přírodního materiálu. Je ideální volbou, pokud chcete domek používat nejen na uskladnění, ale například i pro relaxaci, jako dětský domeček na hraní, nebo si v něm zřídit letní pracovnu či dílnu

Dřevěné zahradní domky jsou stabilní a bezpečné. Na druhou stranu je nutné počítat s vyšší pořizovací cenou v závislosti na druhu dřeva a s pravidelnou údržbou (impregnace, lakování). Mají složitější konstrukci a náročnější montáž.

Plechový zahradní domek

Vyrábějí se ze zinkovaného plechu, který má speciální povrchovou úpravu. Díky tomu se vyznačují opravdu dlouhou životností a někteří výrobci poskytují garanci až 15 let proti prorezavění. Jaké další výhody plechové domky mohou nabídnout?

  • Velmi dobrý poměr ceny a kvality. Dlouhá životnost a téměř nulová potřeba údržby. 
  • Odolají povětrnostním vlivům – slunci, dešti, mrazu.
  • Jsou stabilní. Vyznačují se pevnou konstrukcí

A nevýhody? U plechových domků se jedná snad jen o menší estetickou hodnotu. V zahradě nejsou tak nenápadné, proto je lepší umístit je na nějaké méně exponované místo. 

Plastový zahradní domek

Dnes už ani na první pohled nepoznáte, že se jedná o domek vyrobený ze speciálního plastu. Na výběr jsou různé dekory, které imitují dřevo. Plastové domky mají tu výhodu, že jsou vhodné i do prostředí s vyšší vlhkostí. K dalším benefitům plastových domků patří: 

  • Cenová dostupnost.
  • Velmi snadná a rychlá montáž, s domkem lze lehce manipulovat, materiál je velmi lehký. 
  • Nevyžadují téměř žádnou údržbu, přesto vydrží jakékoliv povětrnostní podmínky po dlouhá léta a máte jistotu, že nevyblednou či nedegradují. 

Existují i nějaké nevýhody? Plastové domky jsou velmi lehké, proto je zapotřebí věnovat dostatek pozornosti jejich ukotvení, případně existují varianty s kovovou konstrukcí. 

Jsou nejlevnější varianty zahradních domků správnou volbou?

Hledáte levné, ale kvalitní řešení? Sledujte výprodeje i mimo sezonu. Pokud si nejste jisti, zda cena odpovídá kvalitě, zaměřte se na tloušťku použitého materiálu. Ta o kvalitě zpracování mnohé napoví.  

Nezapomeňte na vychytávky

Abyste svůj zahradní domek mohli využívat do posledního místečka, vyplatí se pořídit i podlahovou základnu. Díky ní bude domek stabilnější. Vnitřek pak můžete vybavit různými regály a boxy, kam se vejde vše potřebné. 


Pak už stačí jen domek objednat, smontovat a během chvilky máte nový úložný prostor. 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit