Připravte bazén na novou sezonu krok za krokem

7. března 2023 ∙ 5 min čtení

Jak připravit bazén na novou sezonu?

Také už s očekáváním vyhlížíte začátek koupací sezony a nemůžete se dočkat, až skočíte do vody? Ještě před tím ale nezapomeňte bazén na léto pořádně připravit. Jedině tak si budete moct užívat koupání v křišťálově čisté vodě, a navíc za provoz bazénu neutratíte víc, než je nutné.

 

Čištění bazénu nepodceňte

Jednou z nejoblíbenějších a také nejdostupnějších variant jsou bazény nadzemní s kovovou konstrukcí a filtrací. Je to dáno jejich cenou, ale i menšími nároky na prostor. Přesto i nadzemní bazény poskytují vysoký komfort koupání, mají dlouhou životnost a kvalitní provedení. 

Stejně jako bazény zapuštěné do země potřebují i nadzemní bazény pravidelnou údržbu. Nejedná se však o nic složitého ani časově náročného. Platí, že čím více péče věnujete bazénu na podzim při jeho zazimování, tím snáze ho na jaře připravíte na novou koupací sezonu. 

Kdy začít bazén připravovat?

Obecně se doporučuje s přípravou bazénu začít tehdy, kdy voda dosahuje teploty kolem 10 až 15 °C a ani v noci neklesá okolní teplota pod bod mrazu. V takových podmínkách by mohlo dojít v bazénové vodě k množení bakterií. Proto je vhodné začít s jejím ošetřením. Práci vám ulehčí i příslušenství k bazénu

Jak postupovat při čištění bazénu:

  • Důkladné vyčištění. Pokud jste pro zakrytí bazénu na zimu použili plachtu, opatrně ji odkryjte. Zkontrolujte, zda jsou ve vodě nečistoty, případně v jakém stavu je voda. Velký nepořádek, jako jsou například listy a jehličí, odstraňte síťkou. Dno bazénu vyčistěte pomocí bazénového vysavače, speciální bazénová chemie vám pomůže odstranit vodní kámen, který může ulpívat na dně a stěnách bazénu. Na čistění stěn vám bude stačit houbička a čistící gel, který nestéká a lépe se s ním pracuje. 

Pokud jste bazén na podzim vypouštěli a uskladnili, nyní vás čeká jeho rozložení a vyčištění. K tomu vám pomohou speciální čistící prostředky určené právě pro bazény. 

  • Zapojení bazénové filtrace a dalšího příslušenství. Nyní je na řadě připojení filtrace a bazénového příslušenství, pokud ho využíváte. Tím může být tepelné čerpadlo, nebo solární ohřev. Nejprve zkontrolujte, jestli je vše v bezvadné kondici (těsnění, potrubí apod.), především v případě filtračního čerpadla. Je-li potřeba, vyměňte písek. 

Písek ve filtračním čerpadle byste měli měnit alespoň každé dva roky (v případě silnějšího znečištění bazénu každou sezonu). Pokud byste používali znečištěný písek, zvýšily by se náklady na provoz bazénu. Filtrace by trvala déle, byla méně kvalitní a zvýšila by se spotřeba bazénové chemie. 

Pokud po zprovoznění bazénu předpověď počasí hlásí mrazíky, poškození bazénu a příslušenství předejdete tak, že necháte filtraci zapnutou přes noc a voda bude proudit solárním ohřevem. 

  • Údržba bazénové vody a její doplnění. Pokud jste bazén vypouštěli, dopusťte vodu na požadovanou výšku hladiny. Jestliže je v bazénu voda, spusťte filtrační čerpadlo na proplach. Po napuštění či dopuštění je na řadě kontrola kvality bazénové vody. Jak na to?

Stav vody vám prozradí speciální testery na pH a chlor. Stěžejní je hodnota pH, pokud není ve správném rozmezí, ani další bazénová chemie nebude fungovat tak, jak má. Nemluvě o tom, že nízká hladina pH vede k rychlejší korozi bazénu, blednutí barev apod. Vysoké pH naopak způsobuje, že voda zapáchá chlorem a může dojít k podráždění očí či kůže. 

Ideální hodnota pH je od 6,8 do 7,2. Pokud jste rozmezí překročili, upravte hodnotu pomocí přípravků pH mínus, nebo pH plus. Poté pusťte filtraci a vodu zkontrolujte za dalších 24 hodin. 

  • Bazénová chemie. Pro dezinfekci bazénové vody dále aplikujte takzvaný chlor šok. Ten vodu zbaví řas, bakterií i virů. Ideální je po dalších 5 dnech změřit pH a obsah volného chloru ve vodě. Jakmile máte jistotu, že jste vodu zbavili všech nečistot, můžete přejít na běžný provoz. Hladinu pH měřte vždy alespoň jednou za týden a dávkujte chemii dle návodu.

Pokud si nejste jisti, jakou bazénovou chemii budete potřebovat, starosti vám ušetří startovací sada, která obsahuje vše potřebné. 

TIP: Voda v bazénu zezelenala? Během zimní odstávky zřejmě došlo k přemnožení řas. Nebojte, ani v tomto případě není nutné vodu vypouštět. Pomůže vám takzvaný vločkovač či projasňovač a důkladná filtrace.


Proč se vyplatí přípravu bazénu na novou sezonu nepodceňovat? Jedině tak si budete moct užít potěšení z čisté a osvěžující vody a zároveň minimalizujete náklady na provoz bazénu. Máte k probuzení bazénu veškeré nezbytné příslušenství, které budete potřebovat?

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit