5 tipů na zahradní dekorace, které oživí vaši zahradu

22. března 2023 ∙ 5 min čtení

Máte pocit, že vaší zahradě něco chybí? Nějaká ta pověstná třešnička na dortu? Zkuste zahradní dekorace. Už je jen na vás, jestli si vyberete dekorace z betonu, keramiky či kovu. Přinášíme několik tipů, jak ze zahrady udělat stylový koutek.

Jaké zahradní dekorace vybrat?

Pokud se řekne zahradní dekorace, jistě se většině vybaví náš klasický český trpaslík, nebo třeba čáp umístěný do skalky. Zahradní dekorace ale dnes nabízejí mnohem více možností a jsou cestou, jak si upravit zahradu přesně podle svého gusta. Než se pustíte do nákupu, nebo výroby dekorací, zvažte několik skutečností:

-      V jakém stylu budete dekorace vybírat? Spíše moderní, minimalistické, nebo naopak rustikální či připomínající barokní sochy? Nebo naopak zvolíte provence či skandinávský styl? Fantazii se meze nekladou, jen je lepší styly vzájemně nemíchat. Aby dekorace vynikly, nezahlťte jimi celou zahradu.

-       Kam dekorace umístíte? Budou celoročně venku, nebo je budete při nepřízni počasí uklízet? Podle toho vybírejte, z jakého materiálu dekorace budou.

-     Jaký čas plánujete věnovat údržbě zahradních dekorací? Některé materiály vyžadují pravidelný nátěr, jiné můžete nechat celý rok venku, aniž byste si jich museli všímat. Co vám více vyhovuje?

Z jakých materiálů se zahradní dekorace vyrábějí?

Zahradní dekorace se vyrábí z mnoha různých materiálů. Podle svého stylu si můžete vybrat betonové dekorace, keramické dekorace či dekorace z kovu a plechu. Tyto materiály jsou většinou bezúdržbové, maximálně stačí obnovit nátěr. Jako dekorace poslouží i zajímavě provedená ptačí budka, hmyzí hotel, nebo třeba lavička. U dřevěných dekorací počítejte s tím, že je vhodné je na zimu uklízet a ošetřit nátěrem. Na druhou stranu je dřevo nejpřirozenějším materiálem a máte jistotu, že se hodí do každé zahrady. Dekorace ale mohou být i funkční, například různé druhy osvětlení…

5 tipů na zahradní dekorace

  1.     Zahradní dekorační studna. Pokud nemáte na zahradě studnu, pořiďte si tu dekorační. Má jednu velkou výhodu, nemusíte hloubit vrt. Studny existují v mnoha provedeních a v některých i teče voda. Jsou vyrobené ze dřeva, případně v kombinaci s kovem.
  2.     Pítko či fontána. Především tekoucí voda láká do zahrady život. Ať už jde o důležitý hmyz, nebo třeba ptáky. Nehledě na to, že šumící voda působí blahodárně na naše nervy. Instalace fontány není složitá, navíc její velikost můžete přizpůsobit velikosti vaší zahrady. Hodí se třeba i na menší předzahrádku. Můžete si vybrat klasickou fontánku na nožce, nebo třeba přírodní kameny.
  3.     Keramické sošky. Mrazuvzdorné sošky z keramiky vám budou na zahradě dělat parádu celý rok. A nemusí jít jen o trpaslíky. Na výběr máte mnoho druhů zvířat, rostlin. Nebo můžete zvolit moderní autorskou tvorbu a udělat si ze zahrady svou galerii.
  4.     Jízdní kolo. Buď můžete využít staré jízdní kolo, nebo si pořídit speciální zahradní dekoraci, která jako kolo sice vypadá, ale má už připravené místo na květiny. Jsou různě zdobené, v retro provedení, v zajímavých odstínech…
  5.     Solární lampy. Máte na zahradě cestičky z kamenů, nebo zajímavá zákoutí? Dejte jim vyniknout i po setmění. Využijte solární lampy, jejichž provoz vás nic nestojí. I solární lampy se vyrábějí v různém provedení: solární řetězy, lucerny, žárovky, velké koule, světlo může být zasazeno i do kamene, sochy či připomínat žárovku.

Originální zahradní dekorace: vyrobte si je za pár korun

Ozdoby na zahradu si můžete vyrobit i sami doma. Lze použít věci, které by jinak putovaly do popelnice. Prohrabejte sklep i půdu. To by bylo, aby se něco zajímavého neobjevilo. Například kmeny stromů, různé sudy, žlaby, kamenná kola, staré kropáče a hrnce, šicí stroje, stolečky. Nic z toho nemáte? Nevadí. Dekorace si lze opravdu za pár korun vyrobit i z betonu. Co budete potřebovat? Jen pytel cementu a písku a samozřejmě vodu. Jak na to?

Betonové dekorace na zahradu

Pokud chcete jemnější strukturu, smíchejte jen cement a vodu, pokud drsnější, přimíchejte písek. Míchá se v poměru jeden díl cementu a jeden až dva díly písku tak, aby vám vznikla mírně tekutá hmota. A pak si vyberte vhodnou formu. Tu vymažte olejem, aby šel beton lépe po zaschnutí vyndat. Jako formu můžete využít cokoliv. Třeba krabičky různých tvarů, staré kbelíky, betonem můžete věci i vylévat (staré rukavice, balonky apod.), namočit do něj starý ručník či utěrku a vytvarovat

Pamatujte na to, že je nutné nechat beton opravdu dobře vyschnout. Ideálně alespoň dva dny (podle velikosti dekorace). Betonové dekorace na zahradu mají jednu velkou výhodu. Vydrží vám venku opravdu za každého počasí a nemusíte se o ně starat.

Jak si vyšperkujete vaši zahradu? Pustíte se do tvoření, nebo dáte přednost jistotě?Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit