Vytvořte si na zahradě skvělé místo pro relax. Odpočiňte si třeba na závěsném houpacím křesle

10. května 2023 ∙ 5 min čtení

Kdo má zahradu, tak ví, kolik práce vyžaduje její pravidelná údržba. I proto bychom neměli zapomenout si na zahradě vytvořit koutek, který bude určený pro odpočinek po náročné práci. Každý zahrádkář si ho zaslouží. 

Zahrada není jen dřina

Uprostřed zeleně se odpočívá nejlépe. I proto by každá zahrada měla mít svou oázu klidu, místo, kam si po práci sednete s knihou, sklenkou něčeho dobrého... prostě místo, kam se budete vždy těšit. Jak si relaxační koutek udělat a kam ho umístit? Zahradu si můžete rozdělit na několik základních zón:


Společenská zóna 

Ta by měla být co nejblíže domu či zahradní chatě. Obvykle se jedná o terasy, pergoly. Místo, kde se setkáváme při grilování, společných obědech i večerech. Neměl by zde chybět dostatečně velký jídelní stůl a židle, případě sedací souprava. 


Ideální je, aby byl prostor zastíněný, pokud nemáte pergolu, o komfort se vám postarají markýzy na terasu. Existují v několika variantách. Jsou pevné i výsuvné a lze je ovládat dálkově. Pokud vám vadí zvědavé pohledy z ulice či od sousedů, využijte boční zástěny. Pak už nic nebrání tomu si posezení užít. 


Odpočinková zóna

Jak zařídit zónu, která je určena pouze a jen k lenošení? Nejlepší je, pokud je tento koutek trochu skrytý, aby vás při odpočinku nerušil ruch z domu či dětského hřiště. Ještě před nákupem zahradních křesel a dalšího vybavení si ujasněte, zda ponecháte místo travnaté, nebo ho zpevníte například pomocí terasy, dlaždic apod. I od toho se pak bude odvíjet výběr nábytku. Některá křesla by se mohla do trávy bořit. 

Jaká zahradní křesla a lehátka vybrat?

Tentokrát máte jasně dané kritérium: vybíráte takový zahradní nábytek, na kterém se nejlépe odpočívá. Vhodnou variantou jsou zahradní křesla či lehátka. Ta na rozdíl od zahradních židlí disponují i opěrkami pro ruce, hlavu a dají se různě polohovat. Některé typy jsou i polstrované nebo nabízejí prostor pro odkládání nápojů. 


Pro co nejvyšší komfort zvažte i další důležité vlastnosti: 


  • Nosnost křesla. Obvykle se pohybuje od 80 kg do 140 kg. Počítejte ale vždy raději s rezervou, aby křeslo či lehátko vydrželo, pokud si k vám přijde sednout například dítě.

  • Lehátko i křeslo musí být stabilní. To se týká především závěsných modelů. Se stabilitou se pojí i konstrukční materiály. Kovové a dřevěné konstrukce jsou těžší a bývají stabilnější, plastové jsou lehké, proto se hodí v případě, kdy plánujete zahradní nábytek často přesouvat.

  • Materiál lehátka či křesla. Nábytek se vyrábí v různých variantách. Pokud chcete takový, který můžete nechávat venku a hodí se třeba i k bazénu, zvolte odolnou kovovou konstrukci se speciálním výpletem, umělý ratan nebo plast. Dřevěná křesla a lehátka je lepší uklízet a vyžadují větší péči.

  • Rozměry lehátek a křesel. Nejde jen o to, abyste se do křesla pohodlně vešli vy sami, ale aby se křeslo případně vešlo na zahradu, nebo do zahradního domku či garáže, když ho budete chtít uklidit. Variantou je skládací zahradní nábytek. 

Co umí relaxační křeslo či relaxační lehátko?

Především se na něm dobře odpočívá. K dostání jsou i ergonomická zahradní lehátka či křesla, která jsou tvarovaná podobně jako lidská postava (odpovídají písmenu S). Většímu pohodlí také prospívá, když je možné lehátko polohovat. U některých typů relaxačních křesel a lehátek si můžete upravit zádovou opěrku, opěrku hlavy, u jiných i tu, která vám drží nohy. To ale není vše. V sortimentu najdete lehátka se stínítky, křesla, která umožňují houpání nebo lehátka pro více osob. 

Nejvyšší pohodlí nabízí závěsné houpací křeslo

Houpání na nás má blahodárný vliv, uklidňuje nás a je nám příjemné. Existuje několik možností, jak se i na zahradě příjemně pohoupat:

  • Pokud máte v dosahu vzrostlé stromy, lze na ně zavěsit houpací síť či hamaku.
  • Pokud není strom poblíž, řešením může být závěsné houpací křeslo, které má speciální samonosnou konstrukci a nemusí se nikde kotvit. Stačí ho postavit tam, kam chcete. Na výběr je navíc z množství dekorů a materiálů. Zajímavý je umělý ratan, který snese vlivy počasí a působí přírodním dojmem. Křeslo lze vybavit pohodlným polstrováním. 

TIP: Jednotlivými částmi zahrad a jejich rozvržením se zabývá i takzvaný zónový design zahrad. Ten vám poradí, kam umístit užitné záhony, vzrostlé stromy, místa pro odpočinek i setkávání s ostatními. A kde nechat prostor pro trochu té divočiny, kde si příroda bude moct dělat, co chce. 


Už si plánujete, kdy začnete sázet, sklízet, kopat, sekat... tak si nezapomeňte do diáře napsat i okénko pro odpočinek. Ve vaší nové relaxační zóně si ho opravu užijete.  Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit