Krycí plachty ochrání před nezmary počasí zahradní nábytek i gril. Pořiďte si tohoto pomocníka i vy

10. května 2023 ∙ 4 min čtení

Jak ochránit věci, které jsou velké a nelze je nikam schovat? Vsaďte na krycí plachtu. Uklidit pod ni můžete nejen stavební materiál či dřevo, ale vyrábějí se i speciální fólie pro slunečníky, grily, nebo třeba bazény. Podívejte se, jak chránit svůj majetek, aby vám dlouho vydržel.

Krycí plachty: ochrana všeho druhu

Na vaší zahradě či chalupě najdete hned několik věcí, které jsou náchylné k poškození vlivem povětrnostních vlivů. Tyto předměty ale můžete chránit pomocí krycí plachty, a to proti prachu, vlhkosti, UV záření, dešti či sněhu. Plachty jsou navíc vhodné i jako varianta zimního uskladnění. 


Plachta na bazén vám ušetří spoustu času, protože ochrání vodu před nečistotami, které byste pak museli složitě odstraňovat. Slouží ale i jako ochrana před pádem domácích mazlíčků či dětí do vody. Zároveň izoluje teplo a voda v bazénu se rychleji ohřívá.

Plachty na pergolu, v tomto případě v podobě zástěn a bočních markýz, vám umožní trávit na zahradě více času. Ukryjí vás před rozmary počasí i zvědavými pohledy sousedů. 


Vlastnosti krycí plachty

Vybrat tu správnou krycí plachtu ale není jen tak. Jaké parametry byste měli při výběru sledovat? Zaměřte se především na:


Materiál, z kterého je krycí plachta vyrobena
Plachta má za úkol chránit před deštěm, větrem, mrazem, sluncem a změnami počasí. Počítejte s tím, že ji budete používat opakovaně. I proto musí být materiál kvalitní a něco vydržet. Nejčastěji se využívají polyesterové látky s PVC impregnací, větší zakrývací plachty či plachty na fóliovníky a pařeniště jsou vyrobeny z tkaného polyetylénu (uvnitř mohou obsahovat plastovou mřížku pro větší pevnost).


Plošná gramáž
Od použitého materiálu se odvíjí i hmotnost plachty, přesněji řečeno v tomto případě gramáž na 1 m2 (tedy g/m2). Sílu plachty volte i podle toho, co chcete zakrývat. Čím vyšší gramáž, tím je plachta pevnější. Na zakrytí například vozidla, bazénu či pařníku volte proto plachty s vyššími hodnotami. Na zakrytí slunečníku pak vystačí krytí s nižší gramáží. 


Rozměry a typy plachet
Opět se orientujete podle toho, co zakrýváte. Rozměry bývají univerzální, pokud sháníte krycí plachtu na gril či na zahradní nábytek. U některých firem jsou k dostání i speciální plachty přímo určené na jejich výrobky (nejčastěji grily a nábytek).


Nejčastěji se setkáte s plachtami obdélníkového střihu, které jsou svým tvarem velmi univerzální. Využijete je pro zakrytí stavebního materiálu, který by neměl navlhnout, ale například i dřeva, pokud ho nemáte kam uschovat. Přikrýt ale můžete i auto. 


Setkat se můžete i s kruhovými plachtami, případně si můžete od některého z výrobců nechat udělat plachtu na míru včetně vámi požadovaného tvaru i rozměrů. 


Použití krycích plachet

Samotné použití je většinou velmi jednoduché. Stačí daný předmět přikrýt a plachtu upevnit k nějakému pevnému bodu. U plachet na slunečníky bývá součástí i stahovací gumička na spodní části. Díky tomu se pod plachtu nedostane vítr. 


Pokud budete plachtu používat na zahradní gril jen několik desítek minut poté, co jste dogrilovali, ujistěte se vždy, že je již dostatečně vychladlý.
 

Na plachtě by neměla vznikat jezírka například dešťové vody. V tom případě by voda či vlhkost mohla plachtou proniknout. Měla by proto být velmi dobře natažená bez prověšení. 


Pozornost věnujte i uchycení fólie při zakrývání písku, dřeva či jiného materiálu. Tyto plachty mívají zpravidla kovová oka na svých koncích. Do těch upevníte kotvící kolíky, nebo upínací gumu. Plachtu tak připevníte k zemi, nebo jinému pevnému předmětu. 

Jak se o krycí plachtu starat?

Sice je hlavním smyslem krycí plachty ochrana předmětů, které jsou schovány pod ní, ale aby vám sloužila co nejdéle, myslete i na péči o samotnou plachtu. Pravidelně ji čistěte. Pokud ji chcete uskladnit, měla by být suchá a zbavená nečistot, aby nedocházelo například ke vzniku plísní. Místo pro uložení plachty by nemělo být vlhké, ideální bude zahradní domek či garáž. 


Jak sami vidíte, ochranné plachty jsou šikovní pomocníci na každou zahradu. Ochrání váš majetek, ale ušetří i práci s údržbou a čištěním přikrytých zařízení. Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit