8+1 vychytávek, které by vám při grilování neměly chybět

10. května 2023 ∙ 4 min čtení

Češi si úpravu jídla na grilu velmi oblíbili. Věděli jste ale, že s těmi správnými nástroji můžete požitek z grilování ještě zintenzivnit? Zjistěte, jaké vychytávky by vám ve vašem grilovacím příslušenství rozhodně neměly chybět. 

Ať už máte jakýkoliv zahradní gril

S vůní linoucí se ze zahradního grilu je zahradní posezení hned příjemnější. Velmi oblíbené jsou grily na dřevěné uhlí či plynové a elektrické grily. Ty na dřevěné uhlí dokážou vytvořit jedinečnou vůni i atmosféru. Plynové a elektrické nabízí komfort při ovládání a možnost regulace teploty. Každý gril si najde svého zastánce, na všech ale rozhodně připravíte šťavnaté steaky, křupavou zeleninu i rozplývající se sýry. 


Věděli jste ale, že se při přípravě pochutin nemusíte spoléhat jen na grilovací mřížku? Podívejte se, jaké další možnosti váš gril nabízí, pokud máte to správné vybavení. Díky těmto pomocníkům si usnadníte práci se surovinami, ale i se samotným grilem při čistění a uskladnění. Chuťové pohárky vašich hostů se navíc budou mít na co těšit! 

9 vychytávek pro váš zahradní gril


Jehla na gril
Je skvělým pomocníkem, pokud chcete rožnit maso či jiné potraviny. Nejčastěji se využívá k opékání celého kusu masa, kuřat nebo ji lze využít k přípravě špízů. Jehly na gril se vyrábí v různých variantách a velikostech. Ty menší se hodí pro přípravu jednotlivých porcí, ty větší disponují i rožněm s elektrickým motorem. Pak máte jistotu, že jídlo bude propečené opravdu dozlatova. 


Pizza kámen
Domácí pizza je velká pochoutka, ale v klasické troubě nikdy nedosáhnete takové chuti, jako je tomu v peci. A nebo na grilu. Díky speciálnímu pizza kameni se vám podaří vykouzlit křupavou kůrku a vláčné těsto. Kámen se hodí i na přípravu koláčů, exotických placek či palačinek. Použití je přitom velmi snadné. Kámen uložíte prostě jen na grilovací rošt. Vyrábí se v různých velikostech. 


Grilovací pánev
Připravovat omáčky či například nudle na grilu? Díky grilovacím pánvím z litiny to nebude žádný problém. Vyznačují se skvělými tepelnými vlastnostmi, takže rychle teplo naakumulují a přitom vydrží i žár z grilů na dřevěné uhlí. Vyrábí se v různých variantách. Už je jen na vás, jestli zvolíte raději wok, nebo nízkou pánev s širokým dnem. 


Teploměr na maso

Do steaku, obdobně jako do melounů, nevidíte. Připravit ho proto tak, aby byl přesně dle chuti toho kterého strávníka, je docela složité. Navíc na grilech využívajících dřevěné uhlí se špatně odhaduje intenzita ohně a propečení. Proto je vhodné použít teploměr na maso. Věděli jste, že ty nejmodernější se dají propojit i s vaším chytrým telefonem a vy tak stále budete mít přehled, co se děje uvnitř flákoty?


Grilovací rukavice
Hodí se nejenom při přípravě ohně a obsluze grilu, ale uvítáte je i tehdy, když gril chcete rychle uklidit (potřebujete například sundat rošt). Vydrží totiž teplotu více jak 350 °C


Udící box
Ten se používá zpravidla pro plynové grily. Pokud vám chybí vůně a chuť typická pro pálení dřeva, existuje řešení i tehdy, pokud jste hrdým majitelem plynového grilu. Do boxu se vkládají speciální dřevěné lupínky. Kouř z nich provoní maso a jiné připravované suroviny. 


Plachta na gril
Nemáte zahradní domek ani místo v garáži či sklepě, abyste gril schovali před nepřízní počasí? Ochrání ho speciální plachty na gril. Ty se vyrábějí z odolného materiálu, který odolá povětrnostním vlivům. Vybírejte dle typu a velikosti vašeho grilu. Plachta na gril se hodí i tehdy, pokud chcete gril uchránit jen mezi jednotlivým použitím a máte ho trvale zaparkovaný třeba na terase. 


Grilovací tály a podložky
Některé potraviny na grilovací mřížku jen tak nepoložíte. Menší části vám propadnou, sýry se roztečou (či protečou). Využívání alobalu také není nejvhodnější, protože se často připaluje. Ideální jsou litinové tály a podložky. Ty se velmi dobře rozpálí, ale přitom se k nim potraviny nepřichytí. 


Lis na hamburgery
Máte rádi americkou klasiku? Aby se maso rovnoměrně propeklo, je nutné, aby byly všechny hamburgery stejně silné a hlavně se nerozpadaly. K tomu vám pomůže speciální lis. Stačí vložit namleté maso a pomocí víčka upěchovat. A věděli jste, že kvalitní maso nemusíte spojovat ani strouhankou či přidávat vejce? Stačí oblíbené koření a můžete lisovat!


Už se nemůžete dočkat, až zažehnete gril? Abyste grilování mohli pořádně rozpálit, nezapomeňte na ty správné nástroje a pomocníky, díky kterým budete moct na grilu připravit nečekané pochoutky a usnadníte si obsluhu i úklid. Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit