Zahradní krb se stane dominantou vaší zahrady. Jak vybrat ten správný?

10. května 2023 ∙ 4 min čtení

K posezení na zahradě neodmyslitelně patří oheň. Chcete si užít kouzlo táboráku, ale občas si i něco dobrého ugrilovat? Ideálním řešením bude zahradní krb, který se stane dominantou vaší terasy. V některých lze i udit, nebo dokonce péct pizzu a chléb. 

Dokonalá terasa? Nezapomeňte na zahradní krb

Přemýšlíte nad tím, jak vylepšit posezení na vaší terase či v pergole? Pořiďte si zahradní krb. Pozvedne atmosféru každého setkání, ať už jde o večírek s přáteli nebo rodinné grilování. Navíc prodlouží dobu, kdy budete moct terasu využívat. Díky sálajícímu teplu z otevřeného ohně vám nebude zima ani během chladných nocí. 


Ne nadarmo se o krbu říká, že je to srdce domova a byť se v tomto případě jedná o venkovní variantu, platí to obdobně. Teď už jen vybrat takový zahradní krb, který splní veškerá vaše očekávání. 

Betonový či ocelový zahradní krb?

Krby se vyrábí nejčastěji ve dvou provedeních dle použitého materiálu: betonové a ocelové. Pokud přemýšlíte, který bude nejlepší právě pro vás, zvažte tato kritéria:

  • Jaké druhy materiálů máte na zahradě či terase nejvíce zastoupeny? Dominují přírodní prvky, nebo preferujete spíše moderní design a minimalismus? Myslete na to, aby krb ladil i se svým okolím. Betonové krby často imitují přírodní kámen a v zahradě působí přirozeně.

  • Důležitým bodem je i velikost společnosti, která se kolem ohně bude pravidelně scházet. Plánujete velké akce, nebo vám stačí menší krb pro pár táborníků? Podle toho zvolte vhodnou variantu. Betonové krby jsou větší, ocelové nabízejí i přenosnou variantu. 

  • Betonové krby jsou stabilní, vyrábějí se ze speciálního betonu. Krb se dodává ve formě stavebnice, kterou si sami pomocí návodu lehce sestavíte. Nejsou zapotřebí žádné další materiály či speciální nářadí. Jedná se o takzvanou suchou montáž. Krb drží pohromadě svou vlastní vahou, ale i díky systému napojení jednotlivých dílů. 

  • Ocelové i betonové krby jsou odolné vůči dešti, větru i slunečnímu záření. Pokud přemýšlíte, kam krb ideálně umístit, vhodné je zvolit závětrné místo, které je dostatečně vzdálené od sousedů. To proto, aby nikoho neobtěžoval nepříjemný zápach například při roztápění, pečení masa apod. 

  • Do obou typů krbů lze použít dřevěné uhlí, ale i dřevěná polínka a drobné větve. Některé typy navíc obsahují místo, kam dřevo pohodlně uložíte a nebude vám překážet v okolí krbu. 

  • Ocelové krby jsou zhotovené z práškové lakované oceli, která je odolná vůči všem povětrnostním vlivům i tepelnému žáru. Na výběr je různé moderní i neotřelé provedení mnoha tvarů, které oživí každou pergolu či terasu. 

  • Oba typy krbů je vhodné umístit na zpevněný povrch do míst, kde plameny případně neohrozí vegetaci, dům, ale ani hosty. 

Zahradní krb s udírnou i grilem

Při výběru krbu nemusíte dělat kompromisy a přemýšlet nad tím, jestli nezvolit třeba jen větší gril. Zahradní krby totiž umožňují přípravu jídla na otevřeném ohni, ale i formou grilování, včetně elektrické jehly, nebo uzením. Některé typy krbů disponují udírnou umístěnou v komíně, jiné lze použít i coby pec na pizzu či třeba chléb. V krbu si tak můžete připravit kompletní menu. 

Řešení i pro malé prostory: přenosný gril 

Máte malou zahradu nebo hledáte skladnější řešení například na chalupu? Zvolte přenosné multifunkční ohniště s grilem nebo přenosný gril. V nabídce najdete menší i větší provedení, které se vejde na každý pozemek. Má hned několik výhod:

  • Ohniště disponuje i možností grilu či elektrické jehly.

  • Je přenosné a skladné, snadno ho po použití uklidíte do zahradního domku či garáže. 

  • Nemusíte se bát, že by žár poškodil trávník. Konstrukce je vymyšlena tak, aby uhlíky nevypadávaly. TIP: Po dešti, nebo v chladných dnech především v betonových krbech rozpalujte postupně, aby nedošlo k popraskání. Malé vlasové trhlinky jsou přirozené, nemusíte se bát o bezpečnost krbu. Betonové části jsou vyztužené ocelí. 

Jaké doplňky by vám neměly k zahradnímu krbu chybět?

Pro větší požitek z grilování, ale i snadnější manipulaci s krbem si pořiďte šikovné pomocníky. Určitě využijete grilovací jehlu, ale i ohnivzdorné rukavice, nářadí na grilování či odkládací stolek. A pro fajnšmekry jistě nesmí chybět teploměr na maso nebo lis na dokonalé hamburgery. 


Už víte, který krb bude pro vás ten pravý a bude slušet i vaší zahradě? Vybírejte, ať si v létě můžete užívat posezení a hřát se v příjemné záři plamenů. 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit