Kam uskladnit zahradní nářadí? Ideálně na jedno místo

10. května 2023 ∙ 4 min čtení

Pro práci na zahradě potřebujete spoustu věcí. Jak se říká v jednom známém českém filmu: To máte... rýč, motyku, zahradní kolečko, hrábě, zahradní nůžky, sekačku, ale i květináče, hnojivo a výčet zdaleka nekončí. Kam ale všechno zahradní nářadí uložit?

Vše na jednom místě: domek na nářadí

Práce na zahradě je velmi různorodá a během roku je zapotřebí mnoho druhů zahradního nářadí. Pokud se ale vše povaluje volně na zahradě bez ladu a skladu, bude i celý prostor působit vždy neupraveně a neuklizeně, i když se budete snažit sebevíc. Často se pak také stává, že zrovna když něco hledáte, je to k nenalezení. Proto je ideální mít vše na jednom místě. Kam tedy zahradní nářadí uložit? 


Pokud vám to prostor zahrady umožňuje, pořiďte si domek na nářadí, jinak řečeno zahradní domek. I do těch nejmenších pohodlně uložíte sekačku a potřebné nářadí. Pokud zvolíte větší variantu, získáte bohatý úložný prostor. Pojme i kolo, gril, zahradní nábytek a jiné nezbytnosti. Do těch největších zaparkujete pohodlně i svůj vůz a suplují tak funkci garáže. 

Jaký domek na nářadí vybrat?

Zahradní domky se vyrábějí v různém provedení, které se odvíjí od zvoleného materiálu, ale i odstínu. Vybírejte tak, aby domek ladil s celkovým vyzněním zahrady a v prostoru nerušil. Jaké se nabízejí při výběru zahradního domku možnosti?


  • Dřevěné zahradní domky. Jejich pořízení, případně stavba svépomocí, je nákladnější než u ostatních variant. Na druhou stranu dřevo působí v zahradě přirozeně, je přírodní a neruší. Tyto domky můžete využívat nejen jako úložný prostor, ale hodí se i pro zařízení ve stylu „zašívárny“, případně místa pro přespání návštěv, domečku pro děti apod. Počítejte s tím, že dřevěné domky vyžadují každoroční ošetření, aby dřevo vydrželo v dobré kondici mnoho let. 

  • Na proti tomu plechové a plastové domky jsou určené primárně právě pro nářadí a čistě jako úložný prostor. Vyznačují se dobrým poměrem ceny a kvality. Jejich pořízení není tak nákladné a montáž je velmi jednoduchá. Stačí postupovat dle přiloženého návodu a během pár hodin domek stojí. Na výběr je velké množství velikostí, ale i odstínů. O tyto domky na nářadí se navíc nemusíte vůbec starat, nevyžadují žádnou speciální údržbu. Přesto se vyznačují dlouhou životností i odolností vůči povětrnostním vlivům a rezivění. 

Jak si uspořádat nářadí v zahradním domku či v garáži?

Aby i v domku na nářadí panoval pořádek a vždy jste všechno našli, je vhodné promyslet i uspořádání uvnitř. Plechové a plastové domky nejsou vhodné pro zabudovávání poliček a jiných předmětů do stěn. Ty jsou příliš tenké. Proto je vhodnou volbou pořízení kovového regálu s vysokou nosností. 


V domku si nechte ale i prostor na větší věci, které uložíte na zpevněnou podlahu. Těmi jsou například sekačka, ale i zahradní gril, pytle se zeminou, kropáče a další. I proto je vhodné si vše rozplánovat ještě před samotným pořízením domku na nářadí, abyste ve finále nezjistili, že je domek menší a stále vám přebývá mnoho nářadí, které není kam uklidit. 

Organizujte: práci i nářadí

Máte na zahradě i svou dílnu, kde pracujete se dřevem, opravujete všechno, co se vám dostane pod ruku a nebo máte jinou důležitou práci? Abyste měli vše pěkně po ruce a nezatoulal se vám ani jeden šroubek, je vhodné menší kusy umístit do plastového organizéru. Ten nabízí i možnost regulace přihrádek a uzpůsobení si jejich velikosti dle vašich potřeb. 


Jestliže chcete mít na ponku stále pořádek nebo občas potřebujete vzít nářadí někam sebou, ideální je některá z těchto variant:

  • Kufr na nářadí. Pohodlně do něj uložíte šroubováky, kleště, pilníky, klíče i další větší nářadí, které se vejde do úložného prostoru pod vyndavací přihrádkou určenou na menší kousky. A když zrovna nepůjdete pracovat, můžete do něj uložit třeba rybářské náčiní. 

  • Úložný box na nářadí. Původně je tento malý domek určený k uskladnění popelnic, pokud máte ale málo prostoru, je ideální právě i pro uložení různého zahradního nářadí. Je z pozinkované oceli a dá se uzamknout. Díky dvoukřídlovým dveřím a otevíratelnému víku je manipulace v boxu pohodlná.

Také máte pocit, že se věci kolem vás jen kupí? Zavelte k pořádku i na vaší zahradě a pořiďte si domek na zahradní nářadí. Vždy budete vědět, kde zahradní nářadí najdete a navíc se nic nebude povalovat po vaší opečovávané zahradě. Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit