Víte, jak pečovat o zahradní nábytek z přírodního i umělého ratanu?

29. května 2023 ∙ 5 min čtení

Ratan je velmi oblíbený materiál. Nejčastěji se z něj vyrábí nábytek, který je určený pro posezení na zahradě či terase. Jak se ale o takový nábytek správně starat? Je snazší péče o nábytek z přírodního, nebo umělého ratanu?

 

Jaký set zahradního nábytku zvolit?

Hlavním kritériem výběru by mělo být umístění ratanového zahradního nábytku. Bude v zastřešeném prostoru, nebo bude vystaven všem povětrnostním vlivům? Plánujete ho na zimu uklízet? Chcete s nábytkem častěji manipulovat a přesouvat ho tam, kde je zrovna potřeba? Kolik času plánujete věnovat jeho údržbě?

Pokud jste si všechny otázky zodpověděli, máte dvě možnosti volby materiálu zahradního nábytku: přírodní a umělý ratan. Každý z nich má svá specifika.

Jak se starat o ratanový zahradní nábytek?

Přírodní ratan je velmi oblíbený materiál. Jedná se o liány z palem, které rostou v pralesích Malajsie, Singapuru či Filipín. Cesta ratanového nábytku až k vám domů je dlouhá a náročná. To se může podepsat na ceně nábytku. Na druhou stranu se jedná o přírodní materiál, který má při správné péči velmi dlouhou životnost

Někteří lidé si myslí, že jde o bezúdržbový nábytek. Není tomu tak. Kromě pravidelného čištění, ke kterému vám postačí jemný hadřík a mýdlová voda, je vhodný i ochranný nátěr, na který lze použít bezbarvý lak či jiné speciální přípravky. Přírodní ratan totiž může vlivem slunce blednout a praskat. Na druhou stranu nemá rád ani vlhko – tehdy hrozí vznik plísní.

Z výše řečeného vyplývá, že přírodní ratan není vhodné nechávat celoročně venku, ale ani na místě, kam může pršet, případně vnikat vlhkost (otevřené terasy či pergoly). A podobné je to s vystavením přímému slunci. V takovém případě se životnost nábytku snižuje. 

Zahradní nábytek z umělého ratanu

Pokud se vám přírodní ratan líbí, ale potřebujete odolnější zahradní nábytek, zvolte umělý ratan. Na první pohled ho od toho přírodního skoro nerozeznáte. Vyrábí se ze speciálního plastu, z kterého se odvíjí dlouhé liány. Ty se namotávají na pevnou konstrukci. U kvalitního nábytku se vyplétá ručně. Od přírodního ratanu se tak liší použitou surovinou, zatímco zpracování je podobné.

K dostání jsou různé sety zahradního ratanového nábytku, ať už sháníte ratanová křesla, stolky, lehátka či třeba velké luxusní ratanové sedací soupravy. Umělý ratan se vyrábí z plastu, který se jmenuje polyethylen. Díky tomu si nábytek zachovává stálou barvu, nepodléhá vlivu vlhka ani slunečního záření. Proto je ideální volbou na zahradu, ale i k bazénu či pod pergolu. 

Jak se o umělý ratan starat?

Mínusem může být, že se nejedná o přírodní materiál, ale o to snazší to budete mít s péčí o tento nábytek. Je takřka nulová. 

  • Pro péči o nábytek z umělého ratanu nepotřebujete žádné speciální přípravky nebo čistidla. Vystačíte si s hadříkem a jarovou vodou.
  • Nečistoty a prach můžete i vyluxovat, případně opláchnout zahradní hadicí. Vyhněte se ale vysokotlakým čističům, příliš horké vodě i silným čistícím prostředkům na bázi kyselin, vhodné nejsou ani abrazivní přípravky (písky apod.).
  • Nepoužívejte žádné ostré předměty (kartáče, drátěnky), ale ani agresivní čistidla. Opravdu postačí obyčejný kuchyňský saponát, teplá voda a hadřík.
  • Drobné oděrky a jiné vady lze lehce opravit. A zvládne to i ten, kdo si na kutilské práce příliš nepotrpí. K dostání jsou celé opravné sady, případně lze koupit samotné ratanové pásky. Není nutné hned vyměňovat celý kus nábytku za nový. 

Ratanová křesla a další nábytek z tohoto umělého materiálu má ještě další výhodu. Je velmi lehký. Hodí se proto pro přenášení, lze ho stohovat. Není problém přemístit ho na zimu například do zahradního domku. 
TIP: Chcete prodloužit životnost nábytku z umělého ratanu? Pořiďte si ochranné plachty. Ty jsou vhodné nejen v zimě, ale i při jiné nepřízni počasí. Díky tomu prodloužíte životnost zahradního nábytku až o několik let. 

Vybírejte kvalitní ratanový nábytek

Na trhu najdete levnější i dražší varianty zahradního nábytku z umělého ratanu. Pokud chcete své finance investovat opravdu dobře, pohlídejte si nejen kvalitu výpletu, ale i to, z čeho je vyrobena konstrukce. U těch nejlevnějších to může být dřevo, které pak rychle podléhá plísni a je těžké na přenášení. Ideální je konstrukce z hliníku – je lehký, nerezaví a vydrží opravdu dlouho. 

Tak který set zahradního nábytku se zabydlí u vás na zahradě, terase či třeba balkonu? Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit