Chcete pracovat efektivně a v pohodlí? Pak nepodceňte výběr pracovní židle

29. května 2023 ∙ 5 min čtení

Řada z nás tráví dlouhé hodiny sezením. Ať už u počítače či jiné práce nebo koníčku. Pokud ale chcete činnost vykonávat efektivně a necítit se unavení a rozlámaní, rozhodně nepodceňujte výběr té správné kancelářské židle. Jaká bude právě pro vás ta nejlepší?

 

Vybíráme kancelářskou židli krok za krokem

V tomto případě by mohlo platit rčení, jak si kdo sedne, tak pracuje. Možná se to na první pohled nezdá, ale výběr pracovní židle je opravdu velmi důležitý. A to nejen pro vaše pohodlí, ale i zdraví. Přečtěte si, jaká klíčová kritéria vzít při výběru židle v potaz a zamyslet se nad nimi před samotným nákupem.
Doba sezení
Kolik času trávíte sezením na židli? Pokud pracujete v kanceláři, nebo doma na plný úvazek, je určitě vhodné investovat do opravdu kvalitní židle. Dokonce se rozlišuje několik typů židlí podle toho, pro jak dlouhé sezení jsou určené: krátkodobé použití (například pro návštěvy, do pokoje pro hosty, do knihoven a jiných míst, kde se lidé často střídají), střednědobé sezení (4-8 hodin) a dlouhodobé (8 a více hodin denně). 

Jaká je vaše fyziognomie
Roli v tomto případě hraje i vaše výška, váha, případně zdravotní problémy či pohybová omezení. Všechny tyto aspekty zohledněte i při výběru vhodné židle. 

Kancelářská židle by měla být ergonomická
Správná ergonomie je klíčová pro prevenci bolesti zad, svalového napětí i bolestí hlavy a dalších zdravotních komplikací. Vyberte židli, která nabízí nastavitelné parametry, jako je výška sedáku, hloubka sedáku, opěradlo, opěrky pro ruce a podpěra bederní páteře. Ergonomicky navržená židle pomáhá udržovat správnou polohu těla a minimalizuje riziko zdravotních problémů spojených se sedavým zaměstnáním.

Kancelářská židle RACING 2020 Červeno/černáKancelářská židle RACING 2020 Červeno/černá

Jaký materiál je pro kancelářskou židli nejlepší?
Vyberte židli z kvalitních a odolných materiálů. Sedák i opěradlo by měly být pohodlné a dostatečně polstrované. Materiály by měly být prodyšné, aby bránily pocení nebo na nich nebylo dlouhé sezení nepříjemné. Myslete i na údržbu židle. Půjde snadno vyčistit, vyžaduje extra péči? Pohlídejte si i to, co není na první pohled vidět: je čalounění z molitanu, nebo PU pěny? 

Základ každé židle: její konstrukce
Židle by měla být především stabilní, ale přitom lehká a odolná proti poškození a rychlému opotřebení (rozviklaná židle či mechanismus). Některé židle mají také nastavitelnou tuhost mechanismu sklonu opěradla, což umožňuje individuální přizpůsobení podle potřeb uživatele. Rozlišují se židle s takzvanou synchronní mechanikou, kdy se sedák a opěradlo pohybují nezávisle na sobě. U jiných typů je naopak sedák pevně spojen s opěradlem.

Životnost židle
Stačí vám, pokud s vámi židle přečká jen studia, nebo hledáte sezení na dalších deset a více let? Podívejte se, jakou záruku nabízí výrobce. U kvalitnějších židlí počítejte s tím, že budou dražší. Vše se ale vrátí v delší životnosti. 

Budete potřebovat kolečka?
Možná se vám to zdá jako zbytečná otázka, ale pokud využíváte židli i k pohybu po kanceláři nebo ji potřebujete často přesunovat, kolečka by měla být větší a kvalitní. Důležitá je v tomto případě váha sedícího, respektive nosnost židle a povrch podlahy, na kterém židle bude umístěna (koberce, lino, dlažba).

Design a provedení židle
Ideální je, aby židle ladila s okolním prostorem. Vybrat si dnes můžete z řady barevného polstrování. 

Jak pracovní židli nejčastěji využíváte?
Pro dlouhodobou práci na počítači je vhodné zvolit tu s opěrkou hlavy. Trávíte čas spíše hraním počítačových her, nebo je židle určená pro návštěvy a je nutné, aby se dokázala přizpůsobit potřebám každého jedince? Možná si říkáte, že na židli se prostě jen sedí, ale stejně důležité je i to, co při sezení děláte. 

Jaký máte rozpočet?
Na trhu samozřejmě najdete velmi drahé židle, záleží ale na tom, kolik plánujete investovat. Vždy se snažte najít kompromis mezi cenou a vašimi požadavky na kvalitu, ergonomii a pohodlí, aniž byste museli z něčeho příliš slevovat. 

Stále si nejste výběrem jisti?
Nejlepší je pročíst si recenze a hodnocení židlí od jiných uživatelů. Ty najdete na internetu na různých fórech či stránkách. Dojmy ostatních vám napoví, jestli je právě vás favorit tím pravým.


Věděli jste, že kancelářská židle má vliv nejen na naši výkonost, ale i to, jak se celkově cítíme? Sezením trávíme stále více času, proto se vyplatí investovat do kvalitní židle. Díky dobře odvedené práci se vám investice velmi brzy vrátí. Po zakoupení židle nezapomeňte i na její správné nastavení. Podívejte se, jak vypadá správný sed.Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit