Přemýšlíte nad zahradní pergolou? Co byste měli zvážit při jejím výběru?

2. srpna 2023 ∙ 5 min čtení

Co by to bylo za posezení na zahradě, kdybyste se neměli kam ukrýt nejen před sluncem, ale i jinými rozmary počasí. Zahradní pergoly jsou velmi oblíbené, díky nim si vytvoříte svou vlastní oázu klidu i v jinak rušném prostředí. Dnes navíc máte na výběr z několika typů. Stejně důležité je i umístění pergoly a její velikost. 

 

Jaký typ zahradní pergoly vybrat?

Pergolu lze definovat jako lehkou konstrukci, která tvoří vzdušné zákoutí. Tak mluví i technický naučný slovník. Zahradní pergolu ovšem můžete pojmout různorodě. 

Klasikou je dřevěná zahradní pergola
Tato varianta je stále velmi oblíbená a má několik výhod. Člověk si ji zvládne při troše šikovnosti postavit i sám. Díky přírodnímu materiálu se hodí do všech typů zahrad a nepůsobí rušivě. Na zastřešení lze využít střešní krytinu, ale i sklo či lehčí polykarbonát. Rozměrově i umístěním si ji přizpůsobíte přesně podle svých představ. 

Nevýhodou naopak může být náročnější údržba. Aby vám dřevěná pergola vydržela co nejdéle, počítejte s nátěrem a drobnými opravami každý rok.

Bioklimatické pergoly – velký hit posledních let
Jedná se o pergoly s kvalitní hliníkovou konstrukcí, která je ošetřena proti korozi a nepřijde si na ni mráz, slunce ani déšť. 

A proč bioklimatická? Tyto pergoly mají místo pevného zastřešení posuvné lamely. Díky tomu můžete sami ovlivnit, jak bude pod pergolou. Pootevřením lamel navíc vzniká pod pergolou příjemný vánek i tehdy, pokud je velké dusno. Při dešti či sněhu se lamely zavřou a vy s nábytkem a dalším vybavením jste v bezpečí. Lamely ovládáte elektronicky, případně dálkovým ovladačem.

Hliníkové pergoly vynikají nadčasovým a minimalistickým designem. Díky tomu se hodí nejen k novostavbám, ale i do starší zástavby. I když se může zdát, že jejich pořizovací cena je vyšší, investice se vám brzy vrátí. A to i díky tomu, že nemusíte čas ani peníze věnovat údržbě pergoly. Nepotřebuje žádné nátěry ani jinou péči. Stačí jen občas omýt měkkým hadříkem a vodou se saponátem. A to je vše. 

Kam pergolu umístit aneb hledáme ideální místo

Záleží na dispozicích vašeho pozemku, ale i funkci pergoly. Může sloužit jako samostatné zahradní posezení, které bude stranou od domu, nebo naopak bude jakýmsi prodloužením obytného prostoru domu

Od toho se odvíjí i konstrukce pergoly. Tu lze buď kotvit k domu – v tom případě mají pergoly většinou jen dva stojné sloupy. Nebo naopak postavit zcela samostatně v prostoru zahrady. Tehdy bude mít stojné body čtyři. 

Při výběru ideálního místa hraje velmi důležitou roli i orientace pergoly vůči světovým stranám a pohybu slunce během dne. U již stojících staveb může být výběr omezený stávajícími dispozicemi, u novostavby myslete na umístění pergoly již při plánování celého projektu.

Pokud si chcete užívat slunce plnými doušky, zvolte západní stranu. Zde svítí slunce od odpoledne až do večera a bude vám tu příjemně i za chladnějších jarních či podzimních večerů. Pokud jste naopak milovníkem stínu, vyberte si orientaci na severovýchod. Zatímco ráno bude pergola vystavena slunečním paprskům, odpoledne strávíte v příjemném chládku. 

Velikost zahradní pergoly

Pokud zvolíte dřevěnou pergolu, lze si jí vyrobit přesně na míru. Bioklimatické pergoly dodávají výrobci většinou v několika základních rozměrech. V případě potřeby zastřešení většího prostoru lze spojit několik pergol dohromady. 

Pokud nevíte, jak velkou pergolu vlastně potřebujete, udělejte si plánek, co by pod ní mělo být. Počítejte s prostorem na posezení, ale i pro gril, případně zahradní kuchyň… Pro lepší představu si vezměte papír a tužku a dejte se do rýsování.

 

Co by vám v pergole nemělo chybět?

Zahradní pergola se mnohdy v teplých měsících stává přechodným domovem. Abyste si čas v ní strávený opravdu užili, nezapomeňte ani na vhodné vybavení:

Alfou a omegou je výběr zahradního nábytku. Ten volte i podle toho, co nejčastěji v pergole děláte. Chcete tu odpočívat? Pak si pořiďte pohodlnou zahradní sedací soupravu nebo houpací lehátko.
 
Plánujete spíše větší grilovačky? Propočtěte si, kolik jídelních židlí budete potřebovat a k jak velkému stolu se vaši strávníci vejdou. Ideální je obě funkce prakticky nakombinovat. 
Ať už máte pergolu orientovanou na jakoukoliv stranu, myslete i na dodatečné zastínění. To vás ochrání nejen před sluncem, ale i mírným deštěm nebo zvědavými pohledy sousedů. 
K celoročnímu využívání pergoly vám pomohou terasové ohřívače. Díky nim vás z pergoly nevyženou ani první chladnější večery a prodloužíte si dobu, po kterou budete moct terasu využívat. 
Už víte, jak bude vaše vysněná pergola vypadat? Pusťte se do realizace, ať si jí pořádně užijete ještě letos.

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit