Markýza vás skryje nejen před sluncem. Víte, jak se o ní starat, aby vám sloužila co nejdéle?

2. srpna 2023 ∙ 4 min čtení

Markýza je užitečným doplňkem pro každý balkon nebo terasu. Poskytuje příjemný stín a ochranu nejen před sluncem, ale i před zvědavými pohledy. Aby vám sloužila co nejdéle, je zapotřebí věnovat čas i její údržbě. Jak na to?

 

Není markýza jako markýza: jednotlivé typy

Víte, co to markýza vlastně je? Pokud bychom si tento pojem chtěli konkrétněji vymezit, můžeme říct, že se jedná o lehkou konstrukci, která se používá k zastínění oken, na balkonech či terasách. Najdeme ji nejen u rodinných obydlí, ale i nad různými obchody či zahrádkami restaurací, kde v horkých dnech poskytuje příjemný stín, případně chrání zboží před vyblednutím.
Je důležité zmínit, že se jedná především o protisluneční ochranu. Markýzy nejsou konstruovány jako ochrana před vydatným deštěm, silným větrem, mrazem či jinými rozmary počasí. Tyto jevy by ji naopak mohly poškodit. Pokud hledáte více multifunkční stínění, je vhodné zvolit místo markýzy například hliníkovou bioklimatickou pergolu
Typy markýz
Dnes na trhu najdete širokou nabídku markýz. Stačí si jen vybrat takovou, která se nejlépe hodí do vámi zvoleného prostoru:
  • Otevřené markýzy. Po složení nejsou chráněny před povětrnostními vlivy, nedisponují žádným úložným prostorem (kazetou). Myslete na to při výběru místa, kam budete markýzu montovat. 
  • Kazetové markýzy. Jsou uloženy v ochranném boxu, který chrání válec i textilii před sluncem i deštěm. Můžete je proto nainstalovat téměř kamkoliv.
  • Existují i boční markýzy či zástěny, případně svislé markýzy, které jsou vhodné pro zastínění problematičtějších prostor, jako je například panelákový balkon. Boční zástěny lze jednoduše postavit tam, kam zrovna potřebujete. 

Markýzy můžeme rozdělit i podle systému otevírání. Obvykle se jedná o ruční ovládání pomocí kliky, nebo existují elektrické markýzy, které obsluhuje motor. Ten lze ovládat dálkově. Některé markýzy disponují i dešťovým či slunečním čidlem. 

kazetová elektrická markýza

Jak pečovat o markýzu?

Na jaře, před a po zazimování, ale i během roku výrobci doporučují zkontrolovat šroubové spoje, klouby ramen a vodicí kolejnice markýzy. Ujistěte se, že v nich nedělá neplechu zapadlé listí, mech nebo větvičky. Dále počítejte s tím, že markýza bude vyžadovat trochu vašeho času: stačí ji občas vyčistit a naimpregnovat

Jak vyčistit markýzu?

Textilie, které se používají pro výrobu markýz, jsou vysoce odolné. Většinou se jedná o polyesterové látky vysoké gramáže. Přesto je nutné je občas zbavit prachu, pylu a dalších nečistot, kvůli kterým už nemusí být tak zářivé jako v momentě, kdy jste je poprvé vysunuli. 

Čištění textilie

Textil markýzy je třeba čistit jemným kartáčem nebo vysavačem s nižším výkonem. Ten pomůže odstranit prach a povrchové nečistoty. Některé markýzy jsou omyvatelné, přesto se nejprve pokuste nečistoty odstranit nasucho pomocí kartáče, pokud se nedaří, zkuste slabý mýdlový roztok. 

K oplachu používejte mýdlovou vodu o teplotě maximálně 30 °C. Poté smyjte zbytky mýdla a špíny čistou vodou. Vždy nechte markýzu po omytí pořádně oschnout, abyste zabránili vzniku a šíření plísně. Pozor na používání nevhodných čistících a impregnačních prostředků, které by mohly textilii poškodit. Vybírejte ty, které jsou určené pro slunečníky, stany a markýzy. Případně se podívejte do návodu u vaší markýzy, někteří výrobci přesně popisují postup údržby, aby nedošlo k nechtěnému poškození textilie. 

Čištění markýzy

Čištění konstrukce

Neopomínejte pravidelně čistit ani konstrukci markýzy. K tomu lze použít také mýdlovou vodu a jemný hadřík. Nepoužívejte agresivní či abrazivní prostředky. Pohyblivá místa na konstrukci můžete jednou za čas promazat vhodným olejem. 

Jak impregnovat markýzu?

Pokud chcete, aby markýza odolávala slunečnímu záření, ale i lehkému dešti, naimpregnujte ji. Zvolte speciální vodotěsnou impregnaci, která se používá nejen na markýzy, ale i stany, slunečníky a jiné krycí plachty. Stačí markýzu nastříkat sprejem ze vzdálenosti zhruba 20 centimetrů a nechat přirozeně uschnout. 

Vdechněte markýze nový život

Přijde vám, že už textilie nebo konstrukce vykazuje značné známky opotřebení? Nemusíte hned vyhazovat celou markýzu a kupovat novou. Mnohdy stačí jen servisní zásah: vyměnit textilii, nebo část konstrukce. 


Díky vhodně zvolené markýze si užijete nejen příjemný stín, ale i soukromí. Markýzy mají navíc tu výhodu, že jejich instalace nevyžaduje žádné velké stavební úpravy. Namontovat ji zvládne každý!Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit