Hýčkáte si svůj zahradní bazén? Myslete i na jeho okolí a pořádně si ho vyšperkujte.

19. prosince 2023 ∙ 4 min čtení

Máte bazén? A mohli bychom ho vidět? Kdo by neznal kultovní větu ze slavného českého filmu, tedy s menší obměnou. Tentokrát se ale zaměříme na jeho okolí. I prostředí kolem bazénu si totiž zaslouží vaši pozornost. Přinášíme několik tipů, jak si ho vylepšit.

 

Nabytek

S výběrem obložení si dejte záležet

Ať už máte nadzemní, nebo zabudovaný bazén, je vhodné postavit ho na zpevněný povrch, případně vybrat vyhovující obložení. Prvním krokem při úpravě prostoru kolem zahradního bazénu je tedy výběr vhodné venkovní podlahové krytiny. Na trhu dnes najdete velké množství různých obkladů, které se liší dekorem i zvoleným materiálem.
Volit můžete například obložení z exotických dřevin, které však vyžaduje více péče a pravidelné nátěry či impregnaci, nebo téměř bezúdržbové materiály, jako je litý beton, dlažba, umělý kámen nebo dřevoplastová prkna (WPC). Důležité je vzít v úvahu, jak se jednotlivé materiály chovají při namáhání – zda nekloužou, nerozpalují se na slunci a jestli se hodí do vlhkých prostor. 

Zahradní nábytek zvolte co nejpohodlnější 

Ke správnému odpočinku u bazénu budete potřebovat také vhodný zahradní nábytek. Jaký vybrat? To je otázka. Pro relaxaci se hodí pohodlné sedací soupravy i zahradní lehátka. Pokud máte možnost, pořiďte si také závěsnou houpačku, ve které bude lenošení zase o stupínek lepší. Nezapomeňte ale ani na zahradní židle, stůl a vybavení pro hosty. Vhodným materiálem pro tento nábytek je plast nebo umělý ratan, který odolává slunci, větru, mrazu i vodě a navíc vypadá přirozeně.

Rostliny nejen pro potěchu oka

Pokud chcete, aby prostor kolem vašeho bazénu působil útulněji a byl lépe chráněný před pohledy z ulice nebo od sousedů, můžete využít keře a jiné rostliny. Okrasné traviny jako ostřice, bambus nebo vlnatky jsou ideální pro tento účel, protože jsou dostatečně velké a husté, a přitom nevyžadují příliš péče. Na druhou stranu není příliš praktické bazén instalovat v blízkosti vzrostlých stromů. Z vody budete pak stále lovit nečistoty (listí, větvičky, květy apod).

Příjemný stín je také zapotřebí

V létě si rádi užíváme slunce, ale přesto je důležité mít i kolem bazénu či v jeho blízkosti dostatek stínu, kam se můžeme schovat. Pokud nemáte pergolu, nebo je od bazénu příliš daleko, je ideálním řešením zahradní slunečník. Výrobci dnes nabízí slunečníky různých rozměrů i konstrukcí, takže se pod něj pohodlně vejde více lidí, případně skryje i celé zahradní posezení. Slunečníky lze navíc natáčet tak, jak se zrovna pohybuje slunce.

Dekorace a osvětlení

Pokud si s prostorem kolem bazénu pohrajete, bude vám tu příjemně i tehdy, když se zrovna nekoupete. Kouzlo večerního posezení a případně i koupání podtrhne to správné osvětlení. Na cestičky kolem bazénu a v zahradě využijte LED světla, kterými můžete osvětlit i vodu v bazénu. Dnes jsou k dostání speciální LED světla, která plavou na hladině. Kolem bazénu si můžete umístit i různé dekorace, sochy či květináče s oblíbenými rostlinami. 

Další tipy a nápady 

Jaká je vaše představa ideálně stráveného odpoledne? Pokud je to koupání v bazénu a grilování, není problém tyto dvě činnosti spojit. Jestliže máte prostor a rozpočet, nebojte se postavit si na zahradě venkovní kuchyň. Uvidíte, že v létě ani jinde vařit nebudete a přátelé a rodina se nenechají k návštěvám příliš pobízet. Podobnou službu prokáže ale i větší gril.  

Myslete i na bezpečnost

Při úpravě okolí bazénu je důležité myslet také na možné nástrahy. Pozornost věnujte zejména zabezpečení bazénu proti pádu malých dětí nebo domácích mazlíčků (ideální bazénové zastřešení či krycí plachta), ale také zajištění dobré viditelnosti v okolí bazénu během noci. 

TIP: Pokud vás u bazénu trápí otravný hmyz, můžete si do jeho blízkosti zasadit bylinky, které ho odpuzují. Patří mezi ně například rozmarýn, levandule nebo bazalka. Kromě toho, že vás zbaví otravného hmyzu, také hezky vypadají a navíc je můžete využít i při přípravě jídla. Třeba toho, které chystáte na gril! 

I okolí bazénu vyžaduje vaši péči

Na závěr je důležité zdůraznit, že pro zachování krásy a funkčnosti bazénu i jeho okolí je důležitá pravidelná údržba. Ta zahrnuje vše od čištění bazénu, přes zastřihávání rostlin, až po opravy případných poškození.
Zahradní bazén a jeho okolí mohou být skvělým místem pro odpočinek a zábavu. S těmito tipy můžete vytvořit prostředí, které bude nejen krásné, ale také funkční a bezpečné. Bez ohledu na to, jaký styl si vyberete, důležité je, aby vám prostor kolem bazénu poskytoval radost a bylo vám tu příjemně.

 

 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit