Jak na vánoční úklid? S chytrým plánem vám to půjde od ruky

19. prosince 2023 ∙ 4 min čtení

Blíží se závěr roku a s ním období, kdy většina z nás plánuje pořádný úklid své domácnosti, ale i zahrady nebo třeba dílny. Ať už se chystáte na příchod vánočních svátků a návštěv, nebo jen toužíte mít doma čisto a voňavo, určitě se vyplatí do velkého předvánočního úklidu opravdu pořádně opřít. 

 

 

Proč právě na konci roku?

Také vás někdy napadlo, co to je za podivný zvyk zrovna na konci roku šůrovat celý dům místo toho, aby si člověk užíval klidu a pohody? Úklid totiž má i svůj psychologický aspekt. Symbolizuje nový začátek, opuštění starého a nepotřebného… Můžeme se tak zbavit nepořádku a zbytečností, které se během uplynulého roku doma nahromadily a do nového roku tak vstoupit s čistým štítem, nebo tedy spíše domácností.

Samozřejmě, pečlivě uklizený domov také pomáhá navodit tu správnou vánoční atmosféru, po které v tomto období většina touží. Na druhou stranu ale není důkladný úklid něco extra zábavného. Abyste s ním neskončili někde v půlce, bez chuti a motivace do dalšího uklízení, je dobré mít plán! Jak na něj?

Plán na vánoční úklid nejen domácnosti

Základem úspěchu je strategie. Úklid celé domácnosti chce systematický přístup. Není potřeba se snažit všechno stihnout naráz za jediný den. Práci je lépší rozvrhnout do více dnů, abyste se zbytečně nepřepínali nebo úklid zbytečně neodbyli.

Vhodné je začít obývacím pokojem, kuchyní, ložnicí, dětským pokojíkem a koupelnou se záchodem, tedy prostory, kde trávíte nejvíce času nebo jsou častěji využívané. Dále pokračovat společnými prostory, jako je chodba a schodiště. A nakonec se věnovat místům jako sklep, půda, garáž či kůlna. Tedy těmi, co nejsou tak na očích…

Při úklidu jednotlivých místností je dobré postupovat systematicky odshora dolů. Nezapomínejte také na méně přístupná a viditelná zákoutí, jako jsou skříně, šuplíky a vyšší police. Na závěr věnujte čas i detailům: parapetům, lustrům či klikám.

Důkladný úklid frekventovaných místností

V obývacím pokoji je potřeba vysát koberce, případně vytřít, otřít prach na nábytku a nezapomenout na všemi „milované“ mytí oken. V ložnici vyměňte ložní prádlo a pečlivě vytřiďte šatní skříně.

V koupelně vyčistěte důkladně vanu nebo sprchový kout, umyvadlo, zrcadlo, obkladačky a také spáry mezi nimi. Nezapomeňte ani na toaletu a kouty za dveřmi. Zbytečné předměty, jako jsou prázdné nádoby od kosmetických výrobků, odstraňte.

Neopomeňte ani úklid zahrady

I když v zimě netrávíme na zahradě čas, je dobré mít pořádek i tam. Zazimování zahrady je důležitou činností, díky které můžete zahradu dobře připravit na nadcházející zimní období a ochránit ji před nepříznivými vlivy počasí. Mezi základní kroky při zazimování zahrady patří důkladný úklid všech zákoutí.

Je potřeba shrabat a odstranit všechno spadané listí, které by přes zimu mohlo zplesnivět a v příštím roce se stát zdrojem šíření chorob a škůdců. Stejně tak odstraňte všechny odumřelé části rostlin.

Neméně důležité je uklidit a bezpečně uschovat veškerý zahradní nábytek, gril a další vybavení, které by mohlo být vystaveno nepřízni počasí: vlhku, mrazu či sněhu. Pokud máte na zahradě vodní prvky jako bazén, jezírko či fontánu, je potřeba je již na podzim vyčistit, vypustit vodu z potrubí a zabezpečit je proti případnému poškození mrazem.

Rostliny v podobě keřů a stromů je vhodné podpořit před zimou například přihnojením, ochranou proti okusu zvěře či mrazy. Choulostivější druhy rostlin můžete zabalit do textilií. Nakonec nezapomeňte na ošetření postřikem proti chorobám a škůdcům. Ze zahrady také odneste vše, co by tam nemělo být. Staré květináče, zahradní nářadí, kropáče… 

Nezapomeňte si uklidit i v dílně

Že se do dílny stejně během svátků nechystáte, tak proč se pouštět do úklidu? Přece abyste se mohli v novém roce zase hned pustit s chutí do práce. A ta v uklizené dílně půjde mnohem lépe!

Při úklidu dílny je potřeba nejprve všechno vyklidit z polic a stolů. Nářadí a pomůcky přetřídit, nepotřebné a poškozené vyhodit. Poté všechny plochy a nářadí důkladně očistit od prachu a nečistot.

Obzvlášť pečlivě omeťte hoblíky, brusné kotouče a jiné obráběcí stroje. Po vysátí podlahy je vhodné umýt ji od skvrn od olejů či barev. Nakonec všechno uložte zpět na své místo tak, abyste se ve všem dobře orientovali. Šanony s nákresy a návody poskládejte do regálů. Nakonec nezapomeňte na údržbu nářadí, jako je jeho naolejování a naostření. Uklizená dílna dodá chuť do práce.

Úklid hotov a teď už stačí si vychutnat nejen Vánoce, ale také ten slastný pocit z dobře odvedené práce.

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit