Zimní zahrada je skvělým místem pro květiny i relax. Vybavte si ji tím správným zahradním nábytkem

20. prosince 2023 ∙ 4 min čtení

Pokud máte doma zimní zahradu, jste šťastný člověk. Můžete si příjemné posezení užívat po celý rok bez ohledu na to, jestli třeba zrovna padají trakaře. Aby byl požitek ze zimní zahrady opravdu co nejpříjemnější, vybavte ji tím správným nábytkem i květinami. 

 

Co je to zimní zahrada?

Obvykle se tímto pojmenováním pyšní zasklený prostor, který přiléhá nebo je součástí domu či bytu. Zimní zahradu si můžete vytvořit i ze svého balkonu, lodžie či terasy.

Díky skleněným stěnám a střeše proniká dovnitř dostatek slunečního světla, takže se jedná o ideální místo pro pěstování rostlin. Zároveň tu najdete příjemný a útulný koutek pro odpočinek a relaxaci.

Jak lze zimní zahradu využít?

Zimní zahrada je skvělým řešením pro pěstování teplomilných rostlin, které by venku nepřežily zimní mrazy. Citrusové plody, sukulenty, tropické orchideje či bonsaje ocení stabilní podmínky uvnitř zimní zahrady. Stačí zajistit vhodné osvětlení a zálivku. Ideální je vybrat odolné druhy, které nevyžadují příliš náročnou péči. Které to jsou?

Jaké květiny jsou na zimní zahradu vhodné?

Zimní zahrady poskytují ideální prostor pro pěstování různých druhů pokojových rostlin. Mezi nejoblíbenější patří například orchideje, bromélie, azalky nebo různé druhy kaktusů a sukulentů. Tyto rostliny milují vlhký vzduch a naopak se jim nedaří v suchém prostředí vytápěných domácností. 

Myslete na to, že je zapotřebí zajistit dostatek světla (okna musí být čistá, nezakrytá, u některých květin lze využít i umělé světlo). Také je důležité udržovat stabilní teplotu mezi 15-25 °C. Zalévat byste měli umírněně, abyste předešli plísním na listech a kořenech. Jednou za čas je dobré rostliny přesadit do čerstvého substrátu a samozřejmě hnojit. Pravidelným ošetřováním se tak můžete těšit z krásných exotických květin po celý rok.

Váš malý ráj na zemi

Kromě pěstování rostlin poslouží zimní zahrada také jako příjemný odpočinkový koutek. Kde jinde si užít více přirozeného světla než právě tady. Teď už zbývá jediné: vyhrát si se zařízením zimní zahrady. A to do posledního detailu!

Originální posezení se zahradním nábytkem

Jaký je ideální nábytek do zimní zahrady? Možná si říkáte, že postačí stejný, jako máte třeba v obýváku. Ale pozor, mějte na paměti, že v zimní zahradě jsou trochu jiné podmínky. Jedná se především o zvýšenou vlhkost vzduchu.

Proto je nejlepší volbou zahradní nábytek. Neděste se, nemusíte si do zimní zahrady dávat nevzhledné plastové židle a stůl. Dnešní trh nabízí mnohem elegantnější řešení. Zkuste nábytek z umělého ratanu. Ratanový nábytek je lehký, odolný a na první pohled ho nerozeznáte od toho přírodního. Variantou může být plastový nábytek, nebo kovový. Konstrukce bývá u kvalitního kovového nábytku ošetřena speciální antikorozní vrstvou a zvýšená vlhkost mu neškodí.  

Sedačka, křesílko či židle? Samotný výběr nábytku se odvíjí od toho, k čemu chcete prostor zimní zahrady primárně využívat. Chcete jen pěstovat květiny a maximálně si tu na chvilku vydechnout? Pak postačí pohodlné židle. Jestliže si tu zařídíte odpočinkovou zónu, uvítáte křeslo. Ale zimní zahradu můžete využít třeba i jako jídelnu, pokud zrovna hostíte větší počet lidí. Pak nezapomeňte na jídelní stůl a více židlí, případně sedací soupravu. 

Nezapomínejte ani na péči o zahradní nábytek

I když není nábytek vystavený větru, dešti a jiným rozmarům počasí, občas si vzpomeňte na jeho údržbu. Díky tomu vám vydrží jako nový několik dlouhých let. U výše zmíněných typů nábytku stačí jednotlivé kusy jednou za čas vyluxovat a otřít vlhkým hadříkem, abyste se zbavili usazeného prachu. Péče o ratanový nábytek je tak opravdu snadná. Na větší nečistoty postačí voda se saponátem. Nikdy nepoužívejte čistidla na bázi kyselin či abrazivní prostředky. 

Třešnička na dortu: dekorace

Už máte květiny, zahradní nábytek a teď už zbývá prostor jen doladit. Pro dokonalý komfort nezapomeňte na dekorativní doplňky jako polštáře, přehozy, okrasné vázy či květináče. Vytvořte si oázu klidu a pohody. 

 

TIP: Aby byl odpočinek opravdu bez chybičky, pořiďte si houpací křeslo a nezapomeňte ani na čtecí lampičku. Pak už si stačí jen vybrat vhodnou knihu, nalít sklenku něčeho dobrého a odpočinku nic nebrání...

 

Zimní zahrada přináší mnoho benefitů. Lze ji flexibilně využít pro pěstování rostlin, odpočinek i společné chvíle s rodinou či přáteli. 

 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit