Jak na zabezpečení domu: Existuje levnější řešení než instalace kamery?

20. prosince 2023 ∙ 5 min čtení

Každý z nás chce, aby jeho domov byl opravdu bezpečným místem. I proto je potřeba věnovat pozornost zabezpečení vchodu, kterým se případní nezvaní hosté mohou dostat dovnitř. Někdy postačí jen pár vychytávek, díky kterým je přejde na váš dům zálusk.

 

Zabezpečení domova na prvním místě

Zloději se do domu dostávají různými způsoby: oknem, garáží, sklepem, ale často právě i vchodovými dveřmi. Tentokrát se podíváme právě na toto slabé místo. 

Jistě, nabízí se řešení investovat desetitisíce korun do bezpečnostních dveří, kterými neproklouzne ani myš, ale pokud zrovna nemáte dostatek financí, najdou se i další způsoby, jak případné zloděje od návštěvy vašeho domu odradit

Proč je důležité zabezpečit vchodové dveře? 

Právě hlavní vchod patří mezi nejčastější místa, kudy se zloději do domu pravděpodobně zkusí dostat. Dobré zabezpečení domu může zloděje odradit již v počátku a přimět je k hledání snadnější kořisti jinde. Kvalitní zárubně, bezpečnostní systémy i osvětlení vchodu tak představují klíčové prvky ochrany majetku.

Jaké další možnosti zabezpečení vchodu existují?

Základem jsou samozřejmě kvalitní vchodové dveře a zárubně. Ty by měly být vyrobeny z kvalitních a pevných materiálů a opatřeny bezpečnostním kováním. K posílení ochrany vchodu je vhodné pořídit také tyto prvky:

 • Bezpečnostní kamery – monitorují prostor, včetně pořízení záznamů. Zloděje ale mnohdy odradí i pouhá maketa kamery. Vyjde levněji a svůj účel může také splnit. 
 • Světla s čidly – osvětlí prostor a detekují pohyb v momentě, kdy na vašem pozemku někdo je. 
 • Alarmy – reagují na neoprávněný vstup dveřmi či oknem. Dají vám vědět i tehdy, když nejste zrovna doma a obvykle zalarmují i bezpečnostní službu.

Makety bezpečnostních kamer

Pro ochranu našeho bydlení bychom udělali mnohé, ale mnohdy nás omezuje rozpočet. V tom případě zvolte fikané řešení: maketu kamery. Makety kamer fungují spíše na psychologickém efektu odrazení pachatelů než na reálném zabezpečení, přesto se tato investice určitě vyplatí.
Tyto falešné kamery vypadají jako funkční, pachatele však nenasnímají. Ten to ale rozhodně nemusí vědět! Moderní makety totiž disponují i světýlkem, které značí, že jsou právě v provozu. Rozhodně se tak nejedná o žádnou hračku nebo atrapu, která je hned na první pohled rozeznatelná. 

Jak instalovat maketu bezpečnostní kamery?

Při instalaci maket bezpečnostních kamer je důležité myslet na několik skutečností:

 • Umístit je zřetelně u vchodu. Tak, aby je každý, kdo jde kolem, zahlédl na první pohled. 
 • Namířit je na vchod, ale i do okolí vaší nemovitosti.
 • Použít více kusů pro větší efekt. Pokud si s umístěním a množstvím kamer vyhrajete, nikdo nebude na pochybách, že jsou opravdu funkční. 
 • Kombinovat s varovnými samolepkami. K docílení požadovaného efektu můžete do blízkosti kamer přidat varovné symboly a nápisy, jako například „objekt je střežen kamerovým systémem".
 • Nezapomeňte ani na napájecí kabel. Pro větší realističnost bývá maketa vybavena napájecím kabelem, který ale není skutečně zapojen do elektřiny.

Kam maketu kamery ideálně umístit? Pokud nemáte vhodné místo, zkuste nad dveře instalovat vchodovou stříšku, pod jejíž konstrukci kamery lehce umístíte. 

Jak používat reflektory s čidly?

Reflektory a světla s čidly dokáží prostor u vchodu dobře osvětlit, a hlavně automaticky reagovat na pohyb.

Při instalaci reflektorů s čidly myslete na několik stěžejních bodů:

 • Umístěte je tak, aby pokryly vchod i okolí. Rozhodně je nedávejte jen kolem cestiček, to by se jim každý zloděj rychle vyhnul. Umístěte je přímo před vchod, a to nejen ten do domu, ale i garáže či sklepa. 
 • Seřiďte čidla tak, aby reagovala jen na pohyb u vchodu.
 • Nastavte dostatečně intenzivní světelný výkon.
 • Pravidelně kontrolujte, zda reflektory opravdu fungují. Může se zdát, že vzhledem k tomu, že jsou nabíjeny solárně, fungují automaticky. Nikdy však nevíte, zda nedošlo k poruše nebo světlo někdo neodcizil. 
 • Některé reflektory je dnes dokonce možné propojit s alarmem.

Kvalitní osvětlení s detekcí pohybu může účinně odradit vetřelce ještě před vniknutím do objektu. Minimálně vás, případně i nejbližší sousedy upozorní na to, že se na vašem pozemku někdo pohybuje. Teď je jen otázkou, zda je to zvědavá kočka či nevyžádaný host...

 

Zabezpečení vchodových dveří by mělo být prioritou každého majitele nemovitosti. Díky uvedeným tipům budou zloději na první pohled vědět, že v tomhle domě bydlí někdo ostražitý, a tak je lépe se mu vyhnout... 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit