Designéři radí: Jak vybrat nábytek na zahradu, do pergoly či na terasu?

29. ledna 2024 ∙ 5 min čtení

Ponořte se do světa aktuálních trendů a inspirujte se tipy, jak vybrat venkovní nábytek. Zahradu rázem přetvoříte v útulné a stylové místo pro relax i zábavu.

Zahrada již dávno není místem, kam chodíte především okopávat brambory. Je místem setkávání a prostorem pro odpočinek. Aby byl výsledný dojem dokonalý, zcela zásadní je výběr zahradního nábytku. 

Jaké trendy hýbou světem zahradního nábytku

Venkovní prostor se stává prodloužením interiéru. Výjimkou proto nejsou zahradní sedací soustavy ani posezení, za které byste se nemuseli stydět ani v obývacím pokoji.

Protože dalším trendem je udržitelnost, prim hrají nadčasové kousky – nejlépe v přírodním stylu. Moderní zahradní nábytek je v neutrálních odstínech, pletený nebo ze dřeva či jeho imitace, a doplňují ho pohodlné polštáře a deky.

Venku by neměla chybět ani zahradní houpačka – ať už v podobě lavice nebo závěsného houpacího křesla. Uvidíte, že vás okamžitě přenese do bezstarostného dětství.

 • Multifunkčnost

Styl a funkčnost by měly jít ruku v ruce. Ideální jsou proto sedací soupravy, které snadno uzpůsobíte počtu hostů. Skvělé jsou dále lavice s úložným prostorem, a pokud máte menší zahradu, oceníte skládací nábytek.

 • Kontakt s přírodou

Materiál by měl vypadat, že do venkovního prostoru patří a nábytek je jeho přirozenou součástí. Zamilujte si například ratanový nábytek (i ten z umělého ratanu) nebo prvky dřeva. 

 • Pohodlí

Jestli vám je zahradní sedací souprava málo, můžete si rovnou pořídit postel. Nejenže se jedná o extra komfortní kousek nábytku, navíc báječně vypadá – nejen vedle bazénu.
 • Bezúdržbové materiály

Důležité je, abyste péčí o nábytek nestrávili více času než relaxem na něm. Volte proto materiály, které nepotřebují pravidelně impregnovat ani uklízet, když spadne pár kapek vody. Trendem letošního roku je proto umělý ratanový nábytek – úžasně totiž kombinuje dokonalý přírodní vzhled a dlouhou životnost.

 • Barevné detaily

Dominují přírodní odstíny a jemné pastelové barvy. Když je navíc proložíte výrazným barevným prvkem, jako je například červený polštářek, prostor tím ozvláštníte.

Jak vybrat zahradní sedací soustavu

Velkolepost sedačky volte podle velikosti prostoru, který máte k dispozici. Čím větší je zahrada, tím větší si můžete dovolit posezení – byla by totiž škoda zaplácnout většinu venkovního prostoru nábytkem. Ať už hledáte sezení na terasu nebo do zahradní pergoly, v nabídce není nouze o menší, střední ani velké soustavy, takže si zaručeně vyberete.

Dále se zamyslete nad tím, jak často budete sedací soupravu používat a k jakému účelu. Jestli pouze na občasné grilování nebo tam chcete trávit čas i přes den, zvát přátele nebo si večer udělat pohodlí a popíjet na zahradě víno.

 • Sedací soustavu volte odolnou vůči počasí, vyhněte se nábytku určenému do interiéru.
 • Sázejte na materiály se snadnou údržbou.
 • Barvy volte, aby ladily s fasádou domu a doplňovaly přírodní tóny zahrady.
 • Nezapomínejte na útulné doplňky jako polštáře, deky, svíčky nebo LED světelné řetězy.
 • Bonusem je variabilita, kdy můžete sedací soupravu snadno přeskládat.

Vyplatí se levný zahradní nábytek?

Trendy velí pořizovat kvalitní kousky. Ve výsledku totiž ušetříte, nábytek vydrží déle a nebudete muset kupovat každý rok nový.

S trochou chytrosti však sežnete i kvalitní levný zahradní nábytek, jehož pořízení nemusíte litovat:

 1. Dívejte se po slevách a výprodejích. Mnohdy tam pořídíte luxusní kousky za překvapivě nízké ceny. Rozhodně se vyplatí nakupovat mimo hlavní sezonu, tedy v létě.
 2. Pokud jste zruční, můžete si vyrobit venkovní nábytek na terasu z palet nebo dát nový život starším kouskům.
 3. Buďte minimalističtí co se počtu kousků nábytku týče. Pořiďte si raději 2 kvalitní křesla, než celou levnou sedací soupravu.
 4. Volte imitace přírodních materiálů jako je umělý ratan – jsou levnější, vypadají skvěle a vydrží déle.

Investujte do nábytku, který vám přinese radost

Při výběru myslete na harmonii s okolním prostředím a snažte se najít rovnováhu mezi stylem a pohodlím. Ať už se rozhodnete pro nadčasový ratanový nábytek, multifunkční sedací soupravy nebo minimalismus s několika kvalitními kusy, vždy vybírejte s ohledem na svůj životní styl a potřeby.

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit