Jak vybrat sedací soupravu, ze které budete nadšení i za několik let?

30. ledna 2024 ∙ 5 min čtení

Pohodlně se usaďte... Že nemáte na čem? Pak si pořiďte sedačku, která se stane centrem vašeho obývacího pokoje a bude tak pohodlná, že se vám ani nebude chtít zvedat.

V interiéru je několik kousků nábytku, bez kterých se neobejdete, a ten úplně zásadní představuje sedačka či gauč. Je místem pohody, lenošení i setkávání se s přáteli. Je místem, kde rodina přes den tráví mnoho času a zároveň kouskem nábytku, kam se uvelebíte, když potřebujete chvilku jen pro sebe.

Na co se při výběru sedačky zaměřit

 • Velikost a prostor: Před výběrem sedačky je klíčové změřit prostor, do kterého chcete sofa, gauč nebo sedací soupravu umístit. Ujistěte se, že vám zbude dostatek místa pro pohyb kolem a že nebude blokovat přístup k jiným částem místnosti. A také, že od krbu či radiátoru máte gauč alespoň 40 centimetrů.

TIP: Pokud máte menší prostor, rozkládací pohovka nebo kompaktní sedačka může být ideální volbou.

 • Materiál a údržba: Výběr správného materiálu je zásadní pro snadnou údržbu sedačky, a tím i vaši dlouhodobou spokojenost. Populární volbou je kůže nebo její imitace. Látkové sedací soupravy pak nabízejí větší rozmanitost vzorů a jsou obvykle měkčí na dotek – mohou však vyžadovat častější čištění. Vybírejte i s ohledem na to, zda máte děti, zvířata apod.
 • Design interiéru: Gauč v obývacím pokoji by měl odrážet váš osobní styl a do současného interiéru zapadnout. Vybrat sedačku podle aktuálních trendů se zdá sice jako dobrý nápad, jenže za pár měsíců či let byste nákupu nejspíš litovali. Sedací soupravu proto vybírejte jako nadčasový kousek.

Jak velkou sedačku zvolit?

Jakmile máte přeměřený prostor, dochází také na rozměry samotné sedací soupravy. Zajímat vás bude zejména:

 • rozměr delší části sedačky,
 • šířka kratší části soupravy,
 • hloubka posezení.

Někdy se uvádí také:

 • výška opěrky,
 • výška sezení,
 • případně výška nožiček.

Rozměry si pečlivě vizualizujte, tak abyste po přivezení sedací soupravy nebyli překvapení.

Jaký typ sedačky či pohovky je pro váš domov nejlepší?

Obývákové posezení může být tak akorát pro 2 nebo pro celou širší rodinu. Může sloužit také jako postel pro hosty nebo úložný prostor.

Sofa a klasické pohovky

Máte menší byt? Sofa a pohovky jsou skvělé pro tradiční nebo minimalistické interiéry. Nabízejí pohodlí a eleganci bez přílišných nároků na prostor. Nabízí zpravidla dvě až tři místa, nechybí zádová část a na bocích bývají opěrky na ruce.

Rozkládací pohovky

Díky multifunkčnosti jsou rozkládací pohovky skvělé do menších bytů nebo pokojů pro hosty. Nabízejí komfortní místo pro sezení během dne, a v noci je snadno přeměníte v lůžko pro hosty.

Sedací soupravy

Jejich benefitem je flexibilita – můžete je totiž přizpůsobit na míru vlastním potřebám. Jsou ideální volbou do větších obývacích pokojů. Součástí sedacích souprav bývá také křeslo nebo taburetka. Tvar můžete volit klasický, nejčastěji se však setkáte s rohovou sedačku do L. Výjimkou nejsou ani sedací soupravy ve tvaru písmene U.

Designové trendy, které vládnou roku 2024

Skvělou zprávou je, že trendy se nesou v duchu udržitelnosti. To se odráží v materiálech i přístupu k sedacím soupravám, kdy není třeba každý rok pořizovat nový kus nábytku. Není to jen o designu, sedačka má zkrátka zapadnou do praktického každodenního života a ladit s interiérem dlouhodobě.

 1. Výrazné barvy a vzory: Zatímco neutrální tóny jsou stále populární, v roce 2024 se setkáte s nárůstem odvážnějších a výraznějších barev. Smělé vzory a živé barvy – jako modrá, zelená a hořčičná – vnáší do interiéru život a energii.
 2. Modulární sedačky: Sedací soupravy, které se přizpůsobují různým prostorovým potřebám, získávají na popularitě. Takže večer můžete na pohovce ležet s knihou a o víkendu ji přeměnit v místo rodinné oslavy.
 3. Minimalistický design: Jednoduché linie, čistý design a důraz na funkčnost a pohodlí... to je svatá trojice současného designu. Bonusem jsou skryté úložné prostory a integrované funkce jako nastavitelné područky.

Sedačku vybírejte účelně

S dětmi oceníte pohovku s odolným a snadno čistitelným povrchem. Pokud máte domácí zvíře, budete hledat tkaniny, které odolají psím či kočičím drápkům. Jestli žijete v domácnosti ve dvou, bude vám stačit menší gauč. Výběr sedačky je zkrátka individuální, vždy by však měl být na míru vašim potřebám, s dostatkem pohodlí a v designu, který se vám líbí.

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit