Jarní úklid na zahradě a terase. Na co se zaměřit?

22. února 2024 ∙ 5 min čtení

Už se nemůžete dočkat, až po dlouhé zimě konečně budete moci trávit čas na zahradě a posedět na terase? Je nejvyšší čas pomalu vše připravit na jaro a léto, protože sezóna zahrádkaření, grilování a dalších venkovních aktivit se blíží. Co vše zahrnuje generální jarní úklid zahrady a terasy?

 

Péči si zaslouží zahradní nářadí i trávník

Po delší době nastává čas, kdy se můžete opět plně ponořit do zahradnických prací. Ideálním obdobím k úklidu zahrady a přípravy na sezónu je konec zimy a začátek jara. Jakmile roztaje sníh a teploty už neklesají pod nulu, můžete se do toho pomalu pustit. Práce na zahradě je vždy hodně, čím tedy začít?

  • Zbavte zahradu listí

Nejprve zbavte zahradu, především travnaté plochy, všech zbytků listí z podzimu. Je čas dát vše do kompostu. Listí můžete vyhrabat pomocí ostrých železných hrábí.

  • Prořezávání stromů a keřů

Prořezávání a zastřihování dřevin je nezbytnou součástí prvních zahradních prací po dlouhé zimě. Poté je důležité vše odklidit, nejlépe naložit na zahradní vozík a navézt na jednu hromadu. Je škoda větve pálit, mnohem ekologičtější a praktičtější je větve s pomocí štěpkovače rozřezat na drobné kousky, které lze následně použít k obsypání stromů a keřů. 

  • Úklid záhonků

Pozornost si zaslouží i záhony. Je potřeba je zbavit veškerého plevele a také půdu důkladně zkypřit. Takto připravené záhonky můžete začít pomalu osazovat prvními rostlinkami. 

  • Provzdušnění kompostu 

I kompost si na jaře zaslouží určitou péči. Stačí jej pouze přeházet, což pomůže k provzdušnění a rychlejšímu tlení. 

  • Vyčištění zahradního jezírka 

Máte zahradní jezírko? Pokud ano, pak z něj odstraňte veškeré listí a zbytky rostlin, aby bylo opět krásné a dělalo vám radost. 

  • První hnojení

Jaro představuje ideální dobu na hnojení, ke kterému lze využít hnůj, kompost nebo vícesložková hnojiva. 

  • Úklid krtinců 

Máte na zahradě krtka a zůstaly vám tam nevzhledné hromádky hlíny? Pak je třeba je postupně odhrabat a odvozit. Hlínu můžete použít například do kompostu nebo přidat do záhonů

  • Mulčování a lemování

Mulčování má mnoho předností. Šetří vodu, vyživuje půdu a také zabraňuje růstu plevelu. S mulčováním počkejte co nejdéle, až půda vyschne a následně se prohřeje.  

  • Ostříhejte trvalky

Ostříhejte suché nadzemní části trvalek. 

  • Další nezbytné jarní činnosti

Nezapomeňte také na pročesávání trávníku, vyčištění chodníčků, úpravu poškozeného povrchu – zima může zanechat různé škody. 

Úklid nářadí a zahradního domku

Zahradní domek nebo kůlna je obvykle nedílnou součástí každé zahrady. Je to místo, kam lze uložit zahradní nářadí. Pokud se jedná o dobře zaizolované a suché místo, můžete sem bez obav uložit i sekačku, venkovní nábytek nebo třeba i menší traktůrek a další nezbytnosti.

Zkontrolujte, zda po zimě nenastaly nějaké škody – je vhodné se podívat na střechu, na těsnění, jestli do domku nebo do kůlny nezatéká. 

Prohlédněte jednotlivé nářadí a případně je očistěte. Možná zjistíte, že některé už je zrezlé nebo nefunkční, tak si udělejte seznam toho, co budete potřebovat. Zahradní nábytek je potřeba důkladně otřít a zbavit prachu. Také raději ověřte, zda přes zimu nedošlo k jeho poškození. 

Úklid terasy nebo balkónu

Už se těšíte na posezení na terase, až si budete moci v klidu venku vypít kávu a později na ty skvělé grilovačky? Je ale potřeba nejprve vše připravit. 

Odkliďte napadané listí a zbavte terasu i dalších nečistot, které se tam v průběhu zimy nahromadily. Na menší nečistoty a zanesené spáry je vhodný vysokotlaký čistič nebo multifunkční vysavač. Úklid podlahy u terasy nebo balkónu přizpůsobte především materiálu, ze kterého je podlaha vyrobena. 

Dřevěná terasa

Pokud máte dřevěnou terasu, pak je třeba dbát na správné ošetření dřeva. K čištění používejte pouze přípravky určené na tento materiál. Můžete ji omýt také vodou, je ale důležité nechat terasu poté důkladně vyschnout. Další nečistoty pak šetrně zameťte smetáčkem. 

Betonová terasa

Výhodou betonu je vysoká odolnost. Nemusíte tedy příliš řešit poškrábání a zničení. Terasu nejprve zameťte a na větší nečistoty použijte tlakové mycí zařízení. U betonové terasy se doporučuje vhodná impregnace, která zmírňuje nasákavost. 

Dlažba

Dlažba se velmi dobře udržuje. Je možné ji zametat, kartáčovat i vytírat a vhodné je používat také tlakové mycí zařízení. Při výběru mycích čistících prostředků je třeba dbát na doporučení výrobce. 

Začněte co nejdříve

Na jarní úklid je vhodný čas už na přelomu února a března v závislosti na počasí i vašich časových možnostech. Však už to nebude trvat dlouho, a právě terasa a zahrada se stane místem vašeho aktivního i pasivního odpočinku. A jak se říká, štěstí přeje připraveným. 

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit