Průvodce výběrem grilu díl první: Jak vybrat ten pravý plynový gril?

12. června 2024 ∙ 4 min čtení

Léto je tady, a s ním přichází i čas to pořádně rozpálit. Aby bylo jasno, máme na mysli gril. Dopřejte si lahodné pokrmy z grilu rychle a pohodlně – bez otravného kouře, zápachu a popela. Aby byl váš zážitek z grilování vždy po všech stránkách výtečný, servírujeme vám tohoto průvodce. Pomůže vám vybrat plynový gril, který vám bude vyhovovat a přinese vašim chuťovým pohárkům mnoho zábavy.

 

Jak vybrat plynový gril: základní pravidla

Prvním krokem k nalezení ideálního parťáka na grilování je ovšem vyjasnit si, co od něj vlastně očekáváte. Je třeba zvážit několik faktorů:

Velikost grilu

Pokud máte malou zahrádku nebo balkón, zvolte gril, který nezabere příliš místa. Bohatě postačí model s dvěma až třemi hořáky. Menší grily jsou též ideální pro páry a menší domácnosti. Pokud máte velkou rodinu nebo rádi pořádáte grilovací party, rozhodněte se pro větší model s více hořáky.

Materiál a konstrukce

Kvalitní zahradní gril by měl být z odolných materiálů, jako je nerezová ocel nebo litina. Ty nejen lépe odolávají povětrnostním podmínkám a zubu času, ale také zajišťují rovnoměrné rozložení tepla, a tak i nejlahodnější výsledky. Zaměřte se i na kvalitu roštů. Litinové rošty jsou skvělé pro udržení tepla, zatímco nerezové se snadno čistí a jsou odolné proti korozi.

Levný gril versus drahý gril: Kde je kromě ceny vidět rozdíl?

Možná si říkáte, zda investovat do dražšího modelu, nebo se spokojit s levnějším. Levný gril může být skvělou volbou pro začátečníky a ty, kteří grilují jen občas. Zároveň může odvést velmi slušnou práci a ve srovnání s drahými značkovými grily nemusí zaostávat. Pokud plánujete grilovat pravidelně a chcete, aby vám gril vydržel na dlouhá léta, nevyplatí se příliš šetřit.

Výhody plynového grilu

Plynové grily jsou skvělé z mnoha důvodů. Jedním z nich je rychlost. Stačí otočit knoflíkem, stisknout tlačítko zapalování a gril je během pár minut připraven k akci. Díky plynulé regulaci hořáků můžete snadno nastavit požadovanou teplotu a připravovat tak různé pokrmy najednou. Pokud jste do grilování doslova zapálení, plynový gril je přesně pro vás. Už proto, že propan butan je ve srovnání s ostatními palivy levnější.

Tipy na grilování

Aby se vaše grilování přiblížilo dokonalosti, bude se vám hodit několik osvědčených tipů:

 1. Před grilováním: Předehřejte gril na vysokou teplotu ideálně alespoň 10 minut před tím, než na něj položíte maso. To zabrání jeho přilepení k roštu, maso se navíc rychleji uzavře. Zůstane tak dokonale šťavnaté.
 2. Nepřetěžujte rošt: Nepřeplňujte grilovací plochu, aby mohlo teplo rovnoměrně cirkulovat kolem surovin. To zajistí jejich lepší propečení a výsledky vaší snahy budou o kus chutnější.
 3. Zóny tepla: Vytvořte na grilu zóny s odlišnými teplotami pro přípravu různých pokrmů. Umožní vám to lépe kontrolovat proces grilování.
 4. Používání marinád a koření: Nebojte se experimentovat s marinádami a kořením, které dodají vašemu jídlu unikátní chuť. Před tím, než maso seznámíte s grilem, nechte ho v chladu marinovat několik hodin, nejlépe přes noc. 
 5. Čištění: Po každém použití gril očistěte. Odstranění zbytků jídla a tuku nejen prodlouží životnost grilu, ale zajistí i to, že pokrmy budou mít přesně tu chuť, kterou jste jim chtěli vtisknout.

Příslušenství ke grilu. Co se může ještě hodit?

Grilování může být ještě zábavnější a jednodušší se správným příslušenstvím. To může výrazně zvýšit vaše kulinářské možnosti a tedy i výsledný požitek. Zde je pár tipů na to, co si pořídit: 

  • grilovací kleště (dlouhé kleště jsou nezbytné pro bezpečnou manipulaci), 
  • kartáč na čištění (pomůže udržet váš gril čistý), digitální teploměr (umožní přesně sledovat teplotu uvnitř masa), 
  • grilovací rošty a kameninové desky – speciální rošty na zeleninu, ryby nebo pizzu, případně přípravu křupavých chlebů přímo na grilu rozšíří vaše grilovací možnosti,
  • grilovací misky a tácky – skvělé pro přípravu zeleniny nebo menších kousků masa, které by jinak mohly propadnout roštem, 
  • ochranný kryt – kabátek, co ochrání váš gril před povětrnostními vlivy, když ho nepoužíváte.

Jak si užít grilování naplno?

Grilování je skvělý způsob, jak si užít léto. Vůbec nezáleží na tom, zda jste zkušený gril master nebo začátečník. Je to komplexní zážitek z přípravy jídla i jeho vychutnávání. Udělejte z grilování událost, na kterou se budete těšit. Jak na to? Připravte si playlist s oblíbenou hudbou, investujte do pohodlného zahradního nábytku, a především pozvěte své blízké a přátele, nikam nepospíchejte a užijte si společně strávený čas. S rodinou či přáteli ostatně dobré jídlo vždy chutná nejlépe, no ne?!

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit