Tipy na veřejná ohniště a grily, kde si můžete připravit luxusní steak, než napočítáte do tří. Kam se vypravit?

19. června 2024 ∙ 5 min čtení

Pokud nemáte zahradu a chcete si s rodinou nebo přáteli užít tu pravou grilovačku, můžete využít tzv. veřejné ohniště. Pšt, víme, kde se v českých městech nachází skvělá grilovací místa, kde si připravíte skvělý steak, než napočítáte do tří. Pamatujte ale, že grilovat nemůžete všude, kde si zamanete. Je potřeba vybírat místa, která jsou k tomu určená. Grilujte a užívejte si pochvaly od svých nejbližších.

Grilování dnes už neodmyslitelně patří k teplým letním večerům. Není nic příjemnějšího než si po dlouhém náročném dni sednout k ohništi nebo ke grilu a dopřát si třeba skvělý steak nebo klasický špekáček. Jenže lidé, kteří žijí v panelácích nebo někde uprostřed velkých měst, často nemají tuto možnost. Určitou alternativou jsou přenosné elektrické grily, ale tu opravdovou atmosféru převejen nenahradí.

Grilování v přírodě je zkrátka k nezaplacení. Pokud se tak rozhodnete, je potřeba si nejprve zjistit, kde v okolí se nachází veřejné ohniště. Není totiž povoleno udělat si táborák kdekoliv, kde najdete krásné místo. Grilování na veřejných místech musí mít určitý řád. V opačném případě porušíte vyhlášku či zákon a bude vám hrozit tučná pokuta.

Která místa jsou vyhrazena na grilování v přírodě?

  • Veřejné parky a piknikové oblasti – dnes už mnoho větších parků nabízí místa určená k rozdělání ohně nebo ke grilování. Je to především kvůli bezpečnosti. Ohniště se nesmí rozdělávat v místech, kde by mohl snadno vzniknout požár, například v blízkosti stohů atd.
  • Kempy a rekreační oblasti – zde máte téměř 100% jistotu, že najdete vyhrazené místo určené ke grilování nebo k táboráku.

Sledujte vždy aktuální vyhlášky. Pokud je například příliš velké sucho, může platit zákaz rozdělání ohně i v místech, kde je to běžně povolené. Je velmi důležité se vždy dopředu informovat o tom, jaká jsou aktuální omezení v místech, kde byste chtěli grilovat. Mohlo by se totiž stát, že budete bez večeře. 

Etiketa grilování na veřejném prostranství

Jestliže se rozhodnete grilovat venku, nemusíte si s sebou přibalit přenosný gril. Grily se nachází na mnoha veřejných místech a jsou zdarma k zapůjčení. Jen je potřeba počítat s tím, že za hezkého počasí bude o tyto grily zvýšený zájem. Takže se může stát, že vás někdo předběhne. 

To ale můžete snadno vyřešit tím, že si pořídíte přenosný gril. A nezapomeňte také další příslušenství ke grilu, jako například grilovací nářadí. A je hotovo! Už si stačí jen užívat party pod širým nebem. 

Psst, známe místa, kde můžete bez obav grilovat

Počet míst, kde se nachází veřejná ohniště a grily, stále roste.

V Praze můžete zdarma využít gril nebo veřejné ohniště v Divoké Šárce, v Chuchelském háji, v Hloubětíně na louce u Hořejšího rybníka a v Prokopském údolí u dětského hřiště. Velký a moderní gril najdete v metropoli poblíž Chodovské tvrze. Na Praze 8 se nachází gril v Ďáblickém háji v Lomu, dále pak v Kunratickém lese a v Areálu zdraví Motol Řepy.

Jestliže plánujete grilovat na veřejném prostranství s vlastním grilem, pak můžete zajít do Stromovky, na Petřín, na Vítkov nebo do Obory Hvězda. Sem si však musíte vzít přenosný gril nebo přenosné ohniště.

V Brně se nachází veřejné grily v Parku Lužánky, na Špilberku, na Kraví hoře nebo v okolí přehrady. Grilování si mohou vychutnat i návštěvníci brněnské ZOO.

Veřejné grilování je k dispozici také v Hradci Králové v Šimkových sadech, dále pak na pláži u Biřičky nebo v blízkosti Mazurových chalup. V Pardubicích si můžete opéct buřty například na veřejném ohništi v městském parku Na Špici.

Veřejné grily jsou k dispozici také v Olomouci, konkrétně v Rozáriu – Výstaviště Flora Olomouc. Zde je ale potřeba si gril telefonicky zarezervovat dopředu, což lze považovat za výhodu. Budete tak mít jistotu, že vás někdo „nepředběhne“. Grilování na veřejném prostranství nabízí také město Vyškov, které v loňském roce vybudovalo vhodné místo ke grilování za dětským dopravním hřištěm.

Jak se chovat na veřejném prostranství?

  • Je důležité využívat pikniková místa tak, abyste neobtěžovali okolí. Většina z nich jsou k dispozici nejdéle do 22 hodin. 
  • Rozdělávat oheň mohou jen plnoleté osoby. 
  • Vlastní gril je povolený, ale nesmí se zakládat nová ohniště mimo ta vyhrazená. 
  • Nebuďte příliš hluční. 
  • Dbejte na to, abyste po sobě dostatečně uklidili. Je vaší povinností neznečišťovat okolí odpadky a zbytky jídla. 
  • Po odchodu se ujistěte, že jste oheň nebo gril důkladně uhasili. 

Jakmile si jednou vyzkoušíte veřejné grilování, už nebudete chtít jinak. Úspěch zaručen!

Nezmeškejte slevy ani novinky

Mám zájem o odběr newsletteru

slevy

výprodej

novinky

Odběr je možné kdykoliv odhlásit